İncir Nasıl Kurutulur?

incir kurutma

Meyveler kurutulmadan önce su oranları oldukça fazla olduğu için bakteri oluşumuna müsait bir yapıdadır. Geçmiş zamanlardan günümüze kadar kurutularak daha uzun süre saklanan meyveler besin değerlerini de korumaya devam ettiği için mevsimi dışında da kullanılabilir. İncir meyvesi de yapısı gereği kurutulabilen meyveler arasında yer alır.
Kalsiyum, fosfor, vitamin ve mineraller bakımından zengin olan incir kurusu sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucudur. Yüksek oranda lif içeren incir kurusu kolesterole karşı vücudu korur ve hücreleri yeniler. İçeresinde bulunan benzaldehit sayesinde kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Kalsiyum sayesinde de kemik ve diş gelişimi destekler. Özellikle küçük yaştaki çocukların kemik gelişimini desteklemek için önerilebilecek bir besin takviyesidir.

İncirin Kurutulması

İncir kurutma yapılırken ilk önce ağaçtaki olgunlaşmış incirler toplanır. İncirlerin zarar görmemesi ve ezilmemesi için ağaca hasır sepetler asılarak incirler bu sepetlere toplanabilir. Toplanan incirlerden ince kabuk ve etli olanları tercih edilmelidir. İncirler güzel bir şekilde yıkanır. Yıkanan incirler serin ve güneşli bir yerde kurutulmalıdır. İncirlerin daha çabuk ve daha güzel kuruması için serildiği alanın iyi seçilmesi gerekmektedir. Seçilen alanın yerden yüksekte ve alt kısımdan hava alabilecek şekilde gözenekli olması incirin alt kısımlarında çürümeyi engeller ve böceklerden inciri korur. Plastik ve ahşap meyve kasaları kurutma işlemi için uygundur.

incir kurutma

İncir kurutma işlemi için seçilecek yüzeyin kesinlikle metal olmaması gerekmektedir. İncirin yapısı sulu olduğu için metal kısımla temaslarda paslanma meydana gelebilir ve bu da sağlık için istenmeyen sonuçlara sebebiyet verebilir.
Günün ilk saatlerinde incirler kontrol edilerek kuruyan incirlerin toplanması gerekmektedir. Kuruyan incirler daha fazla beklerse incirlerde mantar oluşumu meydana gelebilir.

Gün bitiminde incirlerin üzerinin bir bezle örtülmesi incirleri haşerelere karşı korur. Ertesi günde erkenden açılarak tekrardan kurumaya bırakılmalıdır. İncirler en az 1 haftaya kadar kuruyup toplanacak aşamaya gelir. Kuruyan incirler toplandıktan sonra serin ve kuru bir yerde ağzı kapalı bir kapta muhafaza edilerek tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.