arama

İmparator ( Gelincik – Sezar ) Mantarı Özellikleri ve Faydaları

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

İmparator mantarı ( Amanita caesarea ) Amanita sınıfına ait mantar türünün yenebilen tek üyesidir. Lezzetli tadı ve hafif bir kokusu vardır. Faydalı mantarlardan imparator mantar ülkemizde de yetişmektedir.

Caesar Antik Roma’da ülkenin başındaki yönetici ünvanıdır. Yani kral ve imparator kelimelerini karşılar. Söylenceye göre Roma imparatorlarının çok sevdiği ve tükettiği mantar türlerinden olan bu mantara imparatorun mantarı anlamına gelen amanita caesarea denmiştir.

imparator-mantari-ozellikleri

İmparator ( Gelincik – Sezar ) mantarı nerelerde yetişir? Ne zaman toplanır?

Zehirsiz mantarlardan olan imparator mantarı İlkbahar, yaz ve özellikle sonbahar ( eylül -kasım ) mevsimleri boyunca toplanabilir. Dünyada geniş yapraklı ağaçların olduğu ormanlarda, meşe, kestane ve ıhlamur ağaçlarının diplerinde ve yakınlarında yetişir.

Anavatanı Avrupa’nın güney bölgeleridir. İmparator mantarı Türkiye’de Akdeniz’de Göksu vadisi, Marmara’da İstanbul Kandıra ve Şile’de yetişmektedir.

amanita-caesarea

İmparator mantarı özellikleri

Sınıfı içinde görünüşünün farklılığıyla zehirli üyelerden rahatlıkla ayırt edilebilecek olan imparator mantarının tadı balık tadını anımsatmaktadır. Aşağıda görünüşüyle ilgili özellikleri vereceğimiz imparator mantarını yine de mantar konusunda yeterince bilgiye sahip değilseniz bir uzmana sormadan tüketmeyiniz.

İmparator mantarını diğer mantarlar gibi kökünden çıkarmak gerekir. Bu yöntemle mantarı iyice incelemiş ve o olduğundan emin olursunuz. Koparıldıktan sonra saptan ayrılır ve kalıntılardan temizlenir.

imparator-mantari-faydalari

İmparator mantarı 5 – 15 cm boyutundadır.
Sporları beyaz olan mantarın şapka altı plakları sarıdır.
İmparator mantarının şapkası içe doğru kıvrıktı üstü hafif düzdür.
Güneş altında uzun süre kaldığında gümüş rengini alır.
Şapkasının zarı turuncu olan mantarın sporları beyaz-açık sarı, sapı ( 5-12 cm ) sarıdır.
Şapkaya yakın sapta sarı renkte çizgili ve etekimsi bir halka bulunur.
Sapın ucu soğan biçimlidir ve bir kaseyle çevrilidir. Kase yamru yumru görünümlüdür, dışı beyaz sapa tutunduğu taraf ise sarıdır.

mantar

İmparator mantarı faydaları

Mantarlar mineral, vitamin ( A, C, D ) ve protein açısından zengin besinlerdir. İmparator mantarı kalorisi ( 20-30 ) düşüktür. Su oranı yüksektir. İmparator mantarı da kuzu göbeği mantarı, borazan mantarı ve istiridye mantarı gibi protein deposudur.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.

mantar-turleri

İmparator mantarı zararları

Mantarı doğadan toplayarak yemek kültür mantarı yemekten daha keyif verici olabilir. Doğada yetişenler daha lezzetlidir de. Fakat mantar konusunda uzmanlaşılmamış ise ölümle sonuçlanabilecek zehirlenmeler yaşanabilir. Pek çok zehirli ve zehirsiz mantar birbirine benzeyebilir. Tadı, kokusu ve rengi her iki mantarda da aynı olabilir.

Mantarlar alerjik durumlara neden olabilmektedir. Tek öğünde çok tüketilmemelidir. Zehirli mantarlar için en belirgin özellik parlak ve güzel görünürler. Şapkalarının altı ve üstü aynı renk olan mantarlar zehirlidir.

 • Kanayan Diş Mantarı
  3 sene önce

  […] Yeraltı suyu seviyesinin azalması ve toprak ph’sında azalma gözlenmektedir. Bu mantar ayrıca organik azot ve karbon seviyesinin düşmesine de sebep olmaktadır. mantar kalıntılarına sahip olan toprak diğer topraklara göre daha podolize olur. İmparator Mantarı İçin Tıklayınız […]

  1
  yorum beğen