Müzik indir

arama

Ihlamur Nasıl Toplanır ve Kurutulur

ıhlamur kurutma
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Ihlamur güzel kokulu şifa deposu olan uzun boylu ve uzun ömürlü bir ağaç türüdür. Bu ağaç haziran ve ağustosta sarı ve beyaz renkli olan çiçeklerini sergilemeye başlar. Bu aylarda ıhlamurun o mis kokusu etrafı sarıp sarmalar. Ülkemizde de bu zamanlarda Ege ve Akdeniz bölgesinin kıyı kesimlerinde ıhlamur ağacına rahatlıkla rastlayabilirsiniz.
Ihlamur ağacı kokusu dışında soğuk algınlığından başlayarak birçok hastalığa iyi gelir. Rahatlatıcı özelliktedir.

Çağımızın sorunu strese karşı bir bardak ıhlamur çayı birebirdir. Uykusuzluğun önüne geçer. Öksürük ve balgam gibi sorunlarınız varsa bunu giderir. İdrar sökürür ve terletir bu sayede fazla toksinlerden kurtulmanızı sağlar. Vücut direncinizi artırarak karşılaşabileceğiniz diğer hastalıklara karşı bir bariyer oluşturur. Sabahları içtiğiniz ıhlamur ise kilo vermeye yardımcı olur.

Yukarıda saydığımız gibi daha birçok faydası olan ıhlamuru evinizde temin ederek bu faydalardan yararlanabilirsiniz. Ihlamuru aktarlardan ya da bahçenizde ağacı varsa toplayıp kurutarak kullanabilirsiniz.

ıhlamur kurutma

Ihlamur Toplama ve Kurutma İşleminin Yapılışı

Ihlamurun toplanma mevsimi haziranda başlar ve ağustos ayı sonuna kadar sürer. Bu süre boyunca ıhlamurlarınızı toplayıp kurutabilirsiniz. ıhlamur ağacı çiçekleri ve hoş kokusu sebebiyle arı ve böceklere ev sahipliği yapıyor olabilir. Ihlamur ağacına çıkan kişi bunu göz önünde bulundurup alerjisi varsa önlemini almalıdır.

Ihlamurun hangi kısımlarının toplanıp toplanmadığını iyi bilmeniz gerekir. Ihlamurun toplanan kısımları tomurcuk ve çiçek kısımları ile bu kısımlara yakın olan yapraklarıdır. Toplama işleminden sonra ıhlamurun kurutma ve saklama aşaması gelir. Doğru bir şekilde kurutulmazsa faydası azalabilir.

Bildiğimiz ve uzun zamandır alışılagelmiş kurutma şekli genelde güneşte ve güneş alan bir yerde ürünü sererek kurutmadır. Fakat ıhlamur bu kurutma şekline ters olarak gölgede kurutulur. Gölgede kurutulmadığı taktirde ıhlamur çiçekleri koku ve etkilerini kaybedebilirler. Temiz, gölgelik ve toz olmayan bir yerde bez üzerine sererek ıhlamurları kuruttuktan sonra demetler halinde toplayarak cam kavanozda ya da bir bez içinde muhafaza etmeniz çok doğru bir yöntem olacaktır. Bu işlemden sonra abartıya kaçmadan ıhlamuru çay gibi demleyerek içebilirsiniz.