Müzik indir

arama

Ihlamurun Fiyatı ( 2016 – 2017 ) Altın Değerini Koruyor

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kış mevsiminin vazgeçilmezi ıhlamurun yaprağı ve çiçeğinin yüksek fiyatı geçen yıla göre biraz düşse de altın değerini koruyor. Yapraklı ıhlamur veya ıhlamur çiçeği fiyatları farklı fiyat aralığında satışa sunuluyor.

Ihlamurun kilosu 2016 yılında yaprak ve çiçeğine göre farklılık gösteriyor. Ihlamur kg fiyatı yüksek olunca daha az miktarlarda alınarak kullanılıyor. Fiyatıyla altın değerini koruyan ıhlamur rengi ve faydalarıyla da altınla yarışının nedenini ortaya koyuyor.

2016 yılında da yüksek fiyatla satışa sunulan ıhlamurun 2017 yılında da aynı fiyatı koruyacağı düşünülüyor. Çünkü ıhlamur ülkemizde az bulunan bir ağaç türü. Soğuk algınlığına iyi gelmesi, gribe karşı koruması yanında ateş düşürücü özelliği de bulunan ve vücudu rahatlatarak sakinleştirici görevi üstlenen ıhlamur yüksek fiyatıyla alıcısını yarı yarıya düşürdü.

Ihlamur çiçeği ve yaprağı kurutularak çay şeklinde tüketilen ve pek çok yararı bulunan şifa verici bitkilerden. Çiçekleri ve yapraklarından hazırlanan çay yatıştırıcı, idrar ve balgam söktürücü, ateş düşürücü ve soğuk algınlığını hafifletici faydalar taşır.

Ihlamurun fiyatı bu yıl 100-150-200 lira arasında değişiyor. Ihlamur çiçeği çayı daha az üretildiği ve faydalı maddeler içerdiğinden ıhlamur çiçeği fiyatı da yaprağından daha yüksek fiyata satılıyor. Ihlamur çiçeği fiyatı 2016’da 200 liradan satışa sunulurken, ıhlamur yaprağı fiyatı ise 100 liraya satılıyor.

Ihlamurun yüksek fiyatı az bulunan bir bitki olmasından kaynaklansa da sağlığa faydaları ve yüzlerce yıldır alışılagelmiş ıhlamur çayı geleneği açısından her zaman alıcısıyla buluşacak gibi görünüyor.

Ihlamuru limon ve balla daha çok etkisini gösterir. Ihlamur kaynatılırken limonu soymadan güzelce yıkadıktan sonra ikiye bölerek kaynatabilirsiniz. Dinlendikten sonra Bir bardak ıhlamura bir tatlı kaşığı bal koyarak içtiğinizde bir soğuğa karşı güçlü bir laç hazırlamış oluyorsunuz.

Soğuk algınlığı ve gribe iyi gelmesi dışında bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı koruyucu, cilde, saçlara ve sindirim sistemine iyi gelen faydaları bulunuyor. Yatıştırıcı özelliği ise aynı zamanda kalp hastalıklarını önlemede yardımcı olma görevi üstleniyor.