Müzik indir

arama

Hurmanın Mucizevi Faydaları

hurmanın faydaları
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Hurma, doğanın bize sunduğu muhteşem şifa kaynaklarından birisidir.  Öyle ki hurmanın faydaları saymakla bitmez; düzenli olarak günde 1-2 tane hurma tüketenler kabızlık, anemi, kalp hastalıkları, bağırsak problemleri, cinsel sorunlar, diyare ve mide kanseri gibi pek çok hastalıktan korunabiliyor.

Vitaminler, mineraller ve lif bakımından çok zengin olan hurma, tüm vücut sağlığımız için çok büyük önem arz eden sağlıklı yağlar, kalsiyum, demir, potasyum, fosfor, bakır, manganez, sülfür ve magnezyum içeriyor.

Bunların yanında A ve K vitaminleri, riboflavin, tiamin, niasin ve folat hurmanın içeriğini zenginleştirmekte. Ancak doğal bir şifa kaynağı olan hurmanın, kontrolsüz tüketiminde hızlı bir kilo alma sürecine girilebileceği için günde 1-2 taneden fazla tüketilmemesi öneriliyor. Kısa bir giriş yaptığımız hurmanın faydalarını bir de ayrıntılı olarak ele alalım.

Neden orucumuzu hurma ile açalım?

Oruç tuttuğumuz günlerde tüm gün hiçbir şey yiyip içmediğimiz için midemiz bomboştur ve açlık had safhadadır. İşte bunun için hem besleyici hem de doyurucu olan 1 tane hurma yemek, açlığımızı kaliteli bir şekilde bastırır ve iftarda çok fazla yememizi önler. Bununla birlikte hurmanın içeriğinde bulunan potasyum, tüm gün açlıktan gerilen sinirleri de yatıştırır.

Hurma, sindirim sisteminin fonksiyonlarını destekler!

Hurmanın içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller, faydalı elementler ve özellikle de lif, hurmayı sindirim dostu bir meyve haline getirmektedir. Özellikle kabızlıktan ve hazımsızlıktan şikayetçi olanlar için 1 bardak su eşliğinde yenen bir tane hurma şifa olacaktır. Ya da akşamdan bir bardak suyun içine 1 tane hurma koyup sabaha kadar suda bekletip sabah su ile birlikte hurmayı tüketerek kabızlığı kısa sürede çözmek mümkün. Çünkü hurmanın içinde bolca çözünebilir lif vardır ve bu lifler bağırsak temizliği için birebirdir.

Hurma, bağırsak sağlığını korur!

Bağırsaklarda oluşan kötü bakteriler, patolojiler başta bağırsakların, ardından da tüm vücudun sağlığını bozar. Hurmanın içeriğinde bulunan vitaminler, mineraller, aminoasitler ve lif bağırsakların tüm zararlı ve doğa dışı oluşumları önler, var olanları da temizler. Bunun için yaz, kış günde bir tane hurma tüketilmesi öneriliyor.

Hurma, kemikleri güçlendirir!

Hurma, kemiklerin güçlendirilmesi ve kemik erimesinin önlenebilmesi için ihtiyaç duyduğumuz tüm faydalı elementlere sahiptir. Hurmanın içeriğindeki selenyum, magnezyum, bakır ve manganezden faydalanıp kemikleri güçlendirmek için özellikle orta yaşın üzerindekilerin günde bir tane hurma tüketmesi faydalı olur.

hurmanın faydaları

Hurma, kan değerlerini yükseltir!

Demir bakımından zengin besinler tüketmek kansızlığı (anemiyi) önlemeye yardımcı, kan değerlerini normalize edici özellik gösterir. Hurma da demir ve diğer mineraller, vitaminler açısından zengin olduğu için düzenli olarak hurma tüketenlerde kansızlık ve kansızlığa bağlı hastalıkların çıkma riski azalır.

Hurma, mevsimsel alerjiyi önler!

Hurma, organik sülfür içeren bir besindir ve sülfür diğer besinlerde doğal halde bulunmamaktadır. Organik sülfürün sağlığımıza birçok faydası vardır, ancak en önemli faydası mevsimsel alerjilere karşı koruyucu özelliktedir. Uzmanlar, mevsimsel alerji sorunu yaşayanlara hurma tüketimini öneriyorlar.

Hurma, kilo aldırır!

Hurmanın onlarca faydası sayılabilir. Ancak pek çok kişinin hoşuna gitmese de bizim tahmin ettiğimizden çok daha fazla kişi de kilo alamamaktan muzdariptir. İşte böyle bir sorunu olanların şeker, protein, vitamin, mineral içeren hurmayı günde 3-4 tane hurma tüketmeleri dertlerine derman olabilir. Çünkü hurmanın kalori miktarı yüksektir.

Hurma, enerji verir!

Hurmanın içinde doğal şekerler olan glikoz, fruktoz ve sukroz vardır. Dolayısıyla da hurmanın enerji verme gücü çok yüksektir. Yorgunluk, halsizlik, uyuşukluk hissedildiğinde ya da çok yorucu devam eden bir günün ortasında 1-2 tane hurma yemek kaybedilen enerjiyi geri kazandıracaktır.

Kaynak: http://www.aysetolgaiyiyasam.com/hurmanin-mucizevi-faydalari