Müzik indir

arama

Hodan Otu (Kaldırık) Faydaları

hodan otu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Bilimsel adı borago officinalis olan Hodan Otu, ülkemizde çok farklı isimlerle tanınmaktadır. Kaldırık, ispit, zılbıt bilinen en yaygın isimleridir. Hodan familyasının bir üyesi olan bu bitki çok yıllık bir bitkidir.

 

Kış aylarında toprak üstünde bulunan kısmı yok olur fakat kökleri yaşamsal fonksiyonlarına devam eder ve bahar ayı gibi tekrardan yeşillenir. Ülkemizde Karadeniz Bölgesine özgü olan bir bitki türüdür. Karadeniz kıyılarında 50-1000 metre arasında yetişen bir bitkidir. Yağmuru çok seven bu bitki nemli ve güneş almayan yerlerde yetişir. Geniş yapraklı olan bu bitkinin yaprakları mikroskobik dikenlere sahiptir. Bitkide bulunan bu dikenler dokunduğunuzda canınızı acıtmaz ama elinize ve giysilerinizin üzerine yapışan bir özelliği vardır.

Eski çağlarda bu bitkinin yetiştiği yörelerde yaşayanlar bitkinin kişilere güç ve cesaret verdiğine inanılırdı. Bitkinin bu özelliğinden dolayı savaşa hazırlanan askerlerin savaş giysilerine bu ottan sürerlerdi. Yapılan araştırmalara göreyse kaldırık otunu tüketen kişilerin böbreküstü bezleri üzerinde çalışmasını destekleyici etkisi olduğu görülmüş ve etkiyle birlikte kişide bir rahatlamaya sebep olduğu anlaşılmıştır.

Kişinin rahatlamasına sebep olan bu ot, kişinin rahatlamadan dolayı daha korkusuz olmasını sağlıyor olabilir. Eski çağlarda cesaret verdiğine inanılmasının sebebinin bu etkisi olduğu düşünülmektedir.

hodan otu faydaları

Hodan Otu Faydaları Nelerdir?

Vücut kırgınlıklarına iyi gelerek kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayan bir özelliği vardır.
Boşaltım sistemi üzerinde çok önemli etkileri vardır.

En önemli etkisi idrar söktürmede kendini gösterir. Bundan ayrı olarak ter atma ve yüksek ateşin düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca vücuttan toksin maddelerin atılmasını da sağlayarak kısa sürede hastalıklardan kurtulmayı sağlar.

Solunum yolları rahatsızlıklarına da çok faydalı olan bir bitkidir. Özellikle göğüs ağrıları ve boğaz ağrılarına çok iyi gelir. Bu tarz ağrılarda rahatlıkla kullanılabilir. Kimyasal içeriği olmadığı için faydasını görürken başka hastalıkların oluşmasına sebebiyet vermez.

kaldırak

Hodan otu sigara kullanan kişilerin büyük sorunu olan balgamdan kaynaklı tıkanıkların tedavisinde büyük fayda sağlamaktadır.

Birden çok sebepten dolayı oluşan öksürüğün giderilmesine yardımcı olarak kolay sürede iyileşmeye katkıda bulunur.

En bilinen özelliği rahatlama sağlaması olduğu için, kişiyi rahatlatarak hastalığın ağrısız şekilde atlatılmasını sağlar.