Müzik indir

arama

Hıyar (Salatalık) ve Faydaları

hıyar kullanımı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Hıyar artık neredeyse her mevsim bulabileceğimiz halk tarafından sebze olarak bilinse de özelliklerinden dolayı meyve olarak kabul edilen kalorisi olmayan, hazımsızlık yapmayan, tok tutucu ve iştah giderici özelliğe sahip mucizevi bir meyvedir.

Hıyar kabakgiller ailesine mensup olup belirli sıcaklıklarda yetişen sıfırın altında yetişme imkanı olmayan bir meyvedir. Salatalık tek yıllık hatta tek sezonluk bir bitkidir. Özellikle Akdeniz bölgesinde ve Marmara bölgesinde Salatalık yetiştiriciliği yapılır.

Halk arasında batıl inanç haline gelmiş olan salatalık sadece sudan ibaret vücuda hiçbir faydası yok düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Aksine salatalığın faydalarını saymakla bitiremeyiz.

hıyar

Hıyar Faydaları ve Kullanımı

Salatalık iyi bir B vitamini kaynağıdır. Sinir sistemi ve halsizlik sorunlarının temel kaynağı olan B serisi vitaminler salatalıkta bulunmaktadır. Unutkanlık ve erken yaşlanma gibi belirtileri azaltan salatalık B vitamini eksikliğini de tamamlamaktadır.

Doğal su takviyesi görevi de gören salatalığın içerisinde yüksek miktarda su bulunur. Bu sayede su ihtiyacınızın bir bölümünü salatalıktan karşılayabilirsiniz. Aynı zaman da tok tutması ile de diyetler de istediğiniz kadar salatalık tüketebilirsiniz. Salatalık Yetiştiriciliği İçin Tıklayınız

Hıyar kemik sağlığını desteleyen K vitamini açısından da zengin bir meyvedir. İçerisinde bulundurduğu etken maddeler ile özellikle küçük çocuklarda kemik sağlığına katkı sağlar ve kemikleri güçlendirir.

Antioksidan arayışındaysanız eğer kesinlikle salatalık tüketmelisiniz. Hıyar ile yapılmış salatalar ve kürler tam bir antioksidan kaynağıdır. Hücre yenilenmesini hızlandırır ve yaşlanmayı geciktirir.

hıyar faydaları

C vitamini gibi grip ve soğuk algınlığının önüne geçen vitaminler de salatalıkta bulunmaktadır. Salatalık hastalıklara karşı vücudunuz direnç göstermesini sağlar. Aynı zaman da cildi gerginleştirir ve kırışıklıkları azaltır.

Hıyar günlük olarak tüketmemiz gereken bir ürün olmasına karşın özellikle mevsiminde tüketilmesi daha doğrudur. Her mevsim manavlarda ya da marketler salatalık bulabilsek de bu salatalıkların çoğu sera malı ve ilaçla yetiştirilmiştir. Bu sebeple her meyve sebzeyi olduğu gibi salatalığı da doğru mevsiminde tüketmelisiniz. Doğru zaman da tüketilen hıyar yukarıda da bahsettiğimiz gibi birçok hastalığa şifa olacaktır.

Hemen hemen her evde bulunan salatalığın farklı türleri bulunmaktadır bu türler arasında en çok bilinenler, kosova milli salatalığı, limon salatalık, beith alpha salatalığı, kornişon ve Japon uzun salatalıktır.