arama

Hindistan Cevizi Ağacı

hindistan cevizi ağacı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Dünya’da Afrika Kıtası’nda ve Güneydoğu Asya bölgesinde yetişen Latince ismi Cocos Nucifera olan Hindistan cevizi ağacı tropikal iklimde en çok bulunan ağaçlardandır. Yaklaşık 15-25 metre uzunlukta kahverengi palmiye tipi gövdeye sahip olan Hindistan cevizi ağacının tepesinde bulunan yaprakları 3-5 metre uzunluğa ulaşabilmektedir.

Meyvesi 20- 25 cm boyundadır ve bu yaprakların hemen altında yer almaktadır. Yuvarlak şekle sahip olan meyveyi araç olmadan toplamak neredeyse imkânsızdır.

Meyvenin orta kısmında süt bulunmaktadır. Sütün bulunduğu kısımda aynı zamanda günlük hayatta kullandığımız beyaz Hindistan cevizi zarları vardır. En dış kısımda ise kahverengi kalın bir koruyucu kılıf bulunmaktadır. Hindistan cevizin sütü birçok hastalığa iyi gelmekle beraber çok tatlı ve güzeldir.

hindistan cevizi ağacı

Tohumunun dokusu esmer bir kabuğa sahip bir iki cm kalınlığında besi doku ve beyaz etli bir yapıdadır. Tohumunun ortasında geniş boşlukta süte benzemekte olan bir sıvı bulunmaktadır. Hindistan cevizi ağacının faydalı kısmı meyvesidir. Ancak bu ağaç doğal şartlarda ülkemizde yetişmemektedir.

Hindistan Cevizi Ağacı Özellikleri

Hindistan cevizi ağacının yapısı kesinlikle diğer ağaçlardan farklıdır. Diğer ağaçlardan en büyük farkı ise besin için aldığı suyun farkıdır. Diğer ağaçların besi suyu genellikle gövdelerinde bulunmakta olan kabuktan geçmesidir. Halbuki Hindistan cevizi ağacının besi suyu bütün gövdeden geçmektedir. Ağacın kurumasını sağlayan tek nokta ağacın en tepesinde bulunan kalp şeklindeki tomurcuktur. Bu tomurcuğu kesmek ya da çizmek ağacın yavaş yavaş kurumasına neden olur.

hindistan cevizi ağacı

Hindistan cevizi ağacı dikildikten en az 10 yıl sonra tam randımanlı şekilde meyve vermeye başlar ve neredeyse 100 yıl boyunca meyve vermeye devam eder. Hindistan cevizi maalesef ülkemizde yetişmemektedir fakat ithal olarak manavlarda ve lüks marketlerde satılmaktadır. Ağaç bir yıl içinde birçok kez meyve verir. Bakımları iyi yapılırsa eğer bir ağaçtan yılda 100 Hindistan cevizi alınabilir. Hindistan cevizi yağı

etiketlerETİKETLER