Hibiskus Çayı Ne Zaman İçilir?

hibiskus çayı

Hibiskus Çayının familyası Malvaceae’dir ve pek çok türü bulunmaktadır. farklı renklerde yetişen çiçekleri ile çöl ikliminde yetişen bitkinin su tutma özelliği yüksektir. Bu neden ile Hibiskus çayını tüketen kişilerin çoğu sıcak ülkelere seyahat etmektedir. Latince’den gelen Hibiskus kelimesinin Türkçe karşılığı da vücudu ferahlatarak şifa veren anlamındadır. Bitkinin en çok yetiştiği ülkeler arasında Güney Amerika, Meksika ve Karayip Adalarıdır. Son günlerde isminden sık sık söz ettirmekte olan bu bitkinin çayı kilo vermeye yardımcı olması ile de bilinmektedir.

Sağlığa olan faydalarının yanında kilo verme konusunda da yardımcı olması pek çok kişinin tercihleri arasında yer almasını sağlıyor. Çayıı tüketen kişilerin en çok merak ettiği konular arasında çayın aç mı yoksa tok karnına mı içileceğidir. Çayın doğru olarak tüketilerek faydalarının görülebilmesi için aç karnına içilmesi daha doğrudur. Ayrıca günde en fazla 2 defa tüketilmesi daha doğru olacaktır. Günde iki kere tüketilmesi gereken çayın ilkinin öğleden önce diğerinin ise öğleden sonra ilk çayın içiminden en az 5 saat sonra tüketilmesi gerekmektedir. Fakat Hibiskus çayının kabızlık benzeri sağlık sorunları için tüketiminin tok karnına yapılması gerekmektedir.

hibiskus

Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilerin tüketim için aç karnını tercih etmesi gerekmektedir. Çünkü çayın aç karnına tüketilmesi sindirimin ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlayacaktır. Ayrıca çayın kesin sıcak tüketilmesi gerekmemektedir. İstenirse çay soğuk olarak buzdolabında maksimum iki gün bekletilerek de tüketilebilir. Ülkemizde ekşi çay olarak da bilinmekte olan bu çayın Hibiskus çayının düzenli tüketilmesi metabolizma hızının da artmasını sağlayacaktır.

Prof. Dr. Ender Saraç Hibiskus çayı hakkında son derece olumlu yorumlar yapmıştır ve yapmış olduğu yorumlarda çayın tüm faydalarını açık olarak belirtmiştir. Çayın güçlü bir antioksidan, demir deposu olduğundan söz etmiştir. Çayının demir açısından zengin olmasının yanında kansızlık şikayeti olan kişilerin Hibiskus kürünü uygulayarak sorunlarından kurtulabileceğini düşünmesinin yanlış olacağından bahsetmektedir. Kürün uygulanarak içeriğindeki demirin vücuda kazandırılmasının imkansız olduğundan bahseden ve bitkinin içeriğinde bulunan metal tutucu maddelerin demiri vücuda almamıza engel olduğuna da değinmektedir.

One thought on “Hibiskus Çayı Ne Zaman İçilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.