Müzik indir

arama

Hevhulma Faydaları ve Özellikleri ( Lythrum salicaria)

hevhulma
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Yaz aylarında mor renkte çiçekler açmakta olan ve 2 metre uzunluğa ulaşabilen otsu bitkiler arasında yer almakta olan Hevhulma bitkisinin içerisinde glikozit, flavon, uçucu yağ, tanen ve sarı madde bulunmaktadır.

Hevhulma faydaları

Vücutta bulunan bakterilerin öldürülmesi, kanamanın durdurulması, idrarın sökülmesi ve damar büzü özelliği sayesine vücutta bulunan kanamaları durdurmaya yardımcı olur. Basura karşı etkili bir tedavi olarak kullanılmasını sağlamaktadır. Ayrıca kabızlığın giderilmesinde de etkilidir.

Hevhulma bitkisinin önemli etkileri bulunmaktadır. Kuvvet verici olması, ishali kesmesi, tifüs ve dizanteriye iyileştirici etkisi olması, burun kanamasını kesmesi ve ülsere karşı etkili olması bu bitkiye olan ilgiyi arttırmıştır.

Ayrıca kadınların en büyük sorunları arasında yer almakta olan vajinal akıntının söktürülmesi, egzamadan kaynaklı parmak arası kaşıntıların tedavi edilmesinde kullanılanılır.

hevhulma bitkisi

Adet kanaması fazla olan kadınların sorunlarını ortadan kaldırmasının dışında adet düzensizliği yaşayan kadınlarda da kullanılmaktadır.

Bitkinin çiçek dalları kurutularak suyla lapa haline getirilerek basurun üzerine harici olarak sürülebilir. Ayrıca bitkiyi dileyen kişiler sebze olarak kullanabileceği gibi süs bitkisi olarak da kullanabilir.

Kırmızı hevhulma bitkisi faydaları

Kırmızı hevhulma bitkisi de kuvvet verici bitki türleri arasında yer almaktadır ve ishale karşı gösterdiği direnç sayesinde hekimler tarafından ishal hastalarına sıkça önerilmektedir. Dizanteri hastalığı ile savaşmaya çalışan kişilerin tedavisinde kullanılabildiği gibi vajinal akıntının yoğun olduğu kadınlar için en önemli tedavi teknikleri arasında yer almaktadır.

Bitkiden faydalanılabilmesi için çiçeklerinin henüz oluşmadan toplanması ve havadar bir mekanda kurutulması gerekmektedir.

Uyarı: Doktorunuza Danışmadan Kullanmayınız.