Müzik indir

arama

He Shou Wu Bitkisi Faydaları ve Özellikleri

he shou wu bitkisi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

He Shou Wu bitkisi, Li Qing Yuen isimli 250 yıl yaşamış olduğu düşünülen bir Çinlinin beslenme listesine kattığı bir bitki olduğu söylentileriyle bir anda büyük önem kazanmış bir bitki. Bitkinin bilinen diğer bir adı ise Polygonum multiflorum’dur.

Çin efsanesine göre Li Qing Yuen 10 yaşındayken tanıştığı üç gezgine takılarak evden kaçtı. Bir çok tehlike atlatan gezginler Çin, Tibet ve Güneydoğu Asya’da seyahat ettiler. Bu seyahatler sırasında Li Qing Yuen bölgelerde yetişen bitkileri, bitkilerin özelliklerini ve ne için kullanıldıklarını öğrendi. Yaşı ilerledikçe bitkiler hakkındaki bilgilerini daha da geliştirerek bir çok bitkisel tedavi yöntemlerini keşfetti.

Efsanede aynı zamanda He Shou Wu bitkisinin mucizevi bir gençlik ilacı olduğu söylenmekte ve tüketildiğinde beyaz saçların siyahlaştığı, kırışık yüzün gençleştiği belirtilmektedir. Tabi ki bunların hepsi bir Çin efsanesidir ve doğruluğu bilimsel olarak kanıtlanmış değildir.

he shou wu bitkisi özellikleri

He Shou Wu Bitkisi Özellikleri

Bilimsel adı Fallopia Multiflora olan He Shou Wu Bitkisi yumru köklü bir bitkidir. Yaprakları portakalı andırır fakat portakalın aksine mat bir yeşil renge sahiptir. Çin’in iç bölgelerinde ve Hindistan’da yetişmektedir. Yurt dışından ithal olarak ülkemize getirtilebilmekle beraber aynı zamanda kurutulup toz haline getirilmiş şekilde de bulunmaktadır.

Bitki zengin bir çinko kaynağıdır. Demir açışından da zengin olduğu bilinen bitkinin bağışıklık sistemini etkilediği ve yaşlanmayla zayıflayan sistemi yeniden güçlendiği düşünülmektedir.

he shou wu bitkisi

He Shou Wu Kullanımı ve Faydaları

Bitkinin birçok hastalığa iyi geldiği ve yaşlanmayı geciktirici olduğu söylemektedir. Bitkinin ülkemizde taze olarak yapraklarını bulmak zordur ancak Çin’den toz olarak getirtilen He Shou bitkisi bal ile karıştırılarak ya da sıcak su ile birlikte çay olarak tüketilebilmektedir.

Faydalarından bahsetmemiz gerekirse, sakinleştirici etkiye sahiptir, böbrek ve kan detoksu sağlar, bağırsakları çalıştırır ve ciltte yaşlanma nedeniyle oluşan deformelerin giderilmesinde yardımcı olur. Saç dökülmesi ve yaşlanma için kullanılabilir.

Bitkinin beyaz saçı yeniden eski rengine getirdiği hakkındaki söylentiler üzerine Amerika’da bir enstüti bitkiyi beyazlaşan saça kesin çözüm bulabilmek amaçlı yaptığı çalışmalara dahil etmiştir.

he shou wu kullanımı

He Shou Wu Kullanan Yorumları

Kullanan birçok kişi bitki hakkında yaptığı yorumlarda uyku getirdiği ve östrojen hormonunu arttırdığını söylemişlerdir. Fakat yine de doktora danışmadan ya da bir uzmandan öneri almadan kullanmanız doğru olmaz. Özellikle hamile bayanlar ve küçük çocukların kullanması büyük sakıncalar içermektedir. Ginsengin Faydaları İçin Tıklayınız