Müzik indir

arama

Hazanbel Kökü ve Kereviz Tohumu Nasıl Kullanılır?

hazanbel kökü kullanımı
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Şifalı bitkilerin ne zaman nerede yetişeceğini bilmek mümkün değil. Hazanbel kökü de buna çok iyi örnek olabilecek bir bitkidir. Genellikle sulak alanların kenarlarında yetişen bu bitki, genellikle eğir otu olarak da bilinmektedir. Bunun yanında halk ağzında azak otu veya azak eriği olarak da bilinir. İçerdiği bol mineraller nedeniyle çok sık kullanılır. Ancak otun kendisi değil, kökü kullanıma uygundur.

Hazanbel kökü genellikle çok ağır kokusu ile ünlüdür. Ancak bu sağlıklı olduğu gerçeğini asla değiştirmemektedir. Ayrıca güçlü bir bitki olduğu için fazla tüketimi durumunda yan etkileri baş gösterir. Özellikle baş dönmesi yaptığı durumlar olabilir. Bu nedenle çok kullanılması önerilmez. Ancak her ne kadar aşırı kullanılmayacak olsa da, sağlık açısından olmazsa olmazdır.

Hazanbel’in en büyük faydası prostat hastalığınadır. Prostatın oluşumunu engellemesi açısından doğadaki en etkisi bitki hazanbel köküdür. Ayrıca prostatı tedavi etme konusunda da önemli etkileri olduğu bilinmektedir. Bugün tedavi için kullanılan bir çok hapta da hazanbel içeriği mevcuttur. Bununla birlikte yine modern belalardan olan sigaranın da bırakma aşamasında en yardımcı bitli hazanbel köküdür. İçerdiği antioksidan nedeniyle sigara bırakanlara kolaylık sağlar. Ayrıca romatizma ve böbrek hastalıklarına da faydası çok fazladır.

hazanbel kökü

Hazanbel Kökü ve Kereviz Tohumu Kullanımı

Bu şifalı bitkinin kullanımı da çok önemlidir. Tek başına kullanımı önerilmeyip kereviz tohumu ile birlikte kullanılması gerekmektedir. Kereviz tohumu da tek başına bir çok faydayı bünyesinde barındırıyor. Ancak özellikle prostat tedavisi ve önleyici etkisi için bu iki ürünün birlikte kullanımı çok önemlidir. Bu iki ürünün hazırlanışı da hassas yapılmalıdır. Hazanbel kökü ve kereviz tohumu bugün bir çok aktarda satılmaktadır. Kereviz tohumuna bir işlem uygulayama gerek olmasa da, hazanbel kökü sert bir kök olduğundan bıçak ile parçalamak gerekmektedir.

Daha sonra bir dövme aracı ile kök dövülür ve toz haline getirilir. En son ise bu karışıma kereviz ilave edilir ve çay yapmaya hazırdır. Bir kapta bu karışımdan ayrı olarak su kaynatılır. Daha sonra kaynatılan su bir çay bardağına konur ve kaynar haldeyken yapılan karışımdan bir tatlı kaşığı konur. Bu şekilde 15 dakika beklenir ve çay bardağındaki su önce süzülür ve daha sonra içilir. Bu şekilde iki çay bardağı içmek prostat önleyiciliği açısından çok önemlidir.

 • veyselmeysel
  2 sene önce

  idrar yolları tıkanıklığı olan bir hsatada denedim..hortumla işeyebilen hasta 15 günde normal işeme düzenine geçti..
  4 kerevizin kabuğu parmak kalınlığında soyulup, 250 gram hazenbel kökü ile 1 saat kaynatılacak.. 1 – 2 litre suda..soğutulup her sabah 1 su bardağı kadar içilecek.. fevkalade sonuç aldık..

  4
  yorum beğen
 • Mehmet
  2 sene önce

  Prostat için bende kullanıyorum denildiği gibi faydası olduğunu düşünüyorum

  5
  yorum beğen
 • ahmet yüce
  2 sene önce

  ben şu an kullanıyorum bir netıce yok gecelerı ağrı oluyor..

  4
  yorum beğen
 • GÜRHAN ATAN
  2 sene önce

  bBU İKİ BİTKİNİN BAŞKA NE GİBİ YAN ETKİLERİ VAR ?

  0
  yorum beğen
 • Mehmet AYDEMİR
  2 sene önce

  Prostatit tadavisi için hazanbel ve Kereviz Tohumu mükemmel sonuç.

  0
  yorum beğen
 • Mehmet AYDEMİR
  2 sene önce

  Daha önce denedim yararını gördüm, genelde kışın nüksediyordu, Ağustos 2018 deyiz, yine tekrar etti, deneyip olumlu olumsuz görüş belirteceğim, tüm hastalara geçmiş olsun. Saygılarımla

  1
  yorum beğen
 • mirza
  2 sene önce

  15 dk bekleyince buz gibi olmaz mı?

  0
  yorum beğen