Müzik indir

arama

Havuç Yağı Yapılışı ve Kullanımı

havuç yağı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Son derece faydalı ve sağlıklı bir sebze olan havuç, Türk mutfaklarında yaygın olarak, kullanılmaktadır. Mevcut içeriğinin zengin çeşitliliği, insan sağlığı açısından pek çok önemli fayda sağlarken, sağlık sorunlarının önlenmesi veya tedavi edilmesi konusunda da havuç sebzesinin bilinen ve bilinmeyen pek çok özelliği bulunur. Günümüzde popülaritesini sürekli arttırmaya devam eden havuç yağı, kullanım şekli olarak daha yoğun ilgi görüyor. Özellikle de havuç yağı yapımının evde dahi herkes tarafından rahatlıkla yapabileceği bir yapıda olması nedeni ile de yoğun şekilde tercih ediliyor. Herkes tarafından evde kolay şekilde hazırlanabilen havuç yağı ile eşsiz lezzetler ortaya çıkartabilmek mümkün oluyor.

Havuç Yağı Yapılışı

Günümüzde evde pratik bir şekilde yapılabilmekte olunan havuç yağının yapımı için gerekli olan malzemelerde son derece ekonomik olduğu gibi zaten her evde bulunan malzemelerdir. Havuç yağı yapımı için rendelenmiş havuç ve Ayçiçek yağı gerekmektedir. Havuç yağının yapılışı için ilk olarak havuçların büyüklüklerine göre ortalama 3 ila 4 adet havuç gerekir. Daha küçük boyutlu havuçlara ise havuç adet miktarı artabilir. Bir kap içerisine havuçların üzerine çıkacak seviyede su ilave edilmesi ve bu suya bir miktar sirke ilave edilmesi gerekir. Havuçların sirkeli suyun içerisinde 15 dakika kadar bekletilmesi ardından, bu sudan çıkartılır.

havuç yağı

Bu söz konusu sirkeli su uygulamasının esas nedeni ise havuçlar üzerinde yer alan tüm mikropların en iyi şekilde temizlenmesidir. Su altında iyi bir şekilde yıkanan havuçların, dış kabukları tamamen soyulur. Soyulan havuçlar, bir sonraki işlemde rende yardımı ile güzel bir şekilde rendelenir. Bu noktada rendelenecek havuçların miktar ölçüsünün 1 su bardağını dolduracak kadar olmalıdır. Daha sonra bu rendelenen havuçlar, kavanoz içerisine koyularak, üzerine havuçların üzerine çıkana kadar Ayçiçek yağı ilave edilir.

Bu noktada havuç yağının yapımında Ayçiçek yağı ve rendelenmiş havuçtan oluşan karışımın 2 saat kadar ısıtılması gerekir. Bu ısıtmada ise benmari usulünün tercih edilmesi gerekir. Buna göre rendelenmiş havuç ve Ayçiçek yağı karışımı bulunan kavanoz, içerisi su ile doldurulmuş olan bir tencere içerisinde ısıtılır. Bu aşamada havuç yağı fokurdamaya başladığında, havuç yağının yapım süreci tamamlanmış olur. Havuç Yağıyla Saç Bakımı