Müzik indir

arama

Hava Çiçeği (Tillandsia Cyanea)

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Amerika’da tropik yerli, sıcak ve nemli ortamlarda büyümekte olan Tillandsia Cyanea Çiçeği Türkçe’de Hava Çiçeği olarak bilinmektedir. Bitki de bir veya daha fazla sap ortasında ise uzun ve ince yaprak bir rozet üretmektedir. Bromeliad ailesine dâhil ama yaklaşık olarak 730 adet türü bulunmaktadır. Bu bitki adını toprağa ihtiyaç duymadan başka bitkilerin üzerinde hayatlarına devam edebilmektedirler. Diğer bitkilerin bakımından tamamen farklı bir bakıma ihtiyaç duymakta olan bu bitkilerin bakımı aklınızı karıştırabilir. Bu neden ile kesinlikle bilmeniz gereken bazı noktalar bulunmaktadır.

tillandsia

Hava Çiçeği Bakımı

Hava çiçeği kesinlikle soğuktan ve don olaylarından korunmalıdır. Direk güneş ışığına maruz kalmaması gerekiyor olsa da filtrelenmiş güçlü bir ışık almasını sağlamalısınız. Bulunduğu ortam kesinlikle çok kuru olmamalıdır. Eğer klima kullanıyorsanız bu ortamda çiçeğinizi tutmamanız son derece önemlidir.

Bitkinizi iç mekânda büyütmeyi tercih ediyorsanız ve büyüttüğünüz ortamda hava çok kuru ise bitkiyi kesinlikle 2 hafta içerisinde bir defa olmak şartı ile 2 ile 3 saat arasında su dolu bir kap içerisinde bekleterek bitkinizin kendisine ait nem almasını sağlamalısınız. Gölgesiz ve kuru olmayan bir evde yaşıyorsanız yaz günlerinde haftanın bir iki günü spreyle sulamanız yeterlidir. Sulama konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli nokta çiçeğin yaşadığı ortamın havası soğudukça ve nem oranı artış gösterdikçe sulama oranı düşürülmelidir. Bitkiyi besleyebilmek için ise çiçeğin sulamasını yaparak spreyin içerisine orkide besini koymalısınız.

hava çiçeği

Tillandsia Cyanea Çiçeği’nin fanus içerisinde bakılması son zamanların en popüler yetiştirme şeklidir. Çiçeği aldıktan sonra bitkinizi 20- 30 dakika boyunca su dolu kabın içerisinde bekletmelisiniz. Rengini ve boyutunu not almanız bitkinizin gelişimini takip etmeniz açısından son derece önemlidir. Böylece bitkinizin ne kadar mutlu olduğunu bilmeniz açısından önemlidir. Sudan çıkarttığınız anda hava bitkinizi fanusa tekrar yerleştirmeden hemen önce bir bezle kurulamalısınız. Ardından ise 2- 3 saat boyunca dışarda havadar bir yerde kurumasını sağlayın. Kurutma işleminde en dikkat etmeniz gereken nokta bitkinin orta noktasında kök çürümesi yapma ihtimalinin yüksek olmasıdır.

 • eda
  1 sene önce

  Pembe olan kısım tüm çiçeklerini patlattı ve yeşil sarıya döndü, kesmem doğru olur mu ? Tkrar çıkar mı?

  0
  yorum beğen
 • Elif
  2 sene önce

  Merhaba benim çiçeyim gittikçe yesillenmeye başladı rengi kayboluyor napmam gerekiyor normalmi bu durum napmam lazım yardimci olurmusunuz şimdiden tesekkurler

  1
  yorum beğen