Müzik indir

arama

Haşhaş Tohumu Faydaları

haşhaş tohumu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Haşhaş tohumu, haşhaş bitkisinin kafa bölümünden elde edilmektedir. Latincedeki adı papaver somniferum, familyası Papaveraceae’dir. Haşhaş tohumunun meyve ve çiçek bölümleri kullanılabilir. Ana vatanı Anadolu olarak bilinene ama Kuzey Yarımküre’de ılıman bölgelerde de yetişebilen bir bitki türüdür. Boyu 60 cm kadar ulaşabilmekte olan sarmaşıktır. Çiçeği beyaz ya da iri kırmızı renkte ve gövde bölgesinin tepe bölgesinde yer alır. Yaprak kenarları dişli ve açık yeşil renklidir.

Halk arasında bilinen faydaları

Haşhaşın kökeni neolitik döneme dayanmaktadır ve haşhaş hem ilaç hem de ruhsal nedenler ile yaşanan problemlerin çözülebilmesi için yetiştirilmekteydi. Yunan efsanesinde yer almakta olan bilgilere bakıldığı zaman Yunan tanrıçasının haşhaşı kızını kaybetmesinin ardından üzüntüsünü unutmak için kullandığı görülmektedir. Rönesans döneminde ise haşhaş şifası nedeni ile ölümsüzlüğün kaynağı olarak dile getirilmiştir.

haşhaş tohumu

Tıbbi faydaları

Çinliler haşhaş tohumundan yapılmakta olan kapsülleri ishal, baş ağrısı ve astım tedavilerinin çözülebilmesi için kullanıyor. Üstelik ham haşhaş tohumlarından oluşan kapsüllerin içerisinde bulunan haşhaşa ait sütlü öz suyun da öksürüğe karşı etkilidir.

Haşhaş tohumunun içerisinde afyon çiçeği, morfin, noskapin, papaverin ve kodeinde dahil olmak üzere 20’den fazla alkoloid bulunmaktadır.

Tıbbi alanda ağrı kesici ilaçların içerisinde sıkça yer almaktadır ve diş ağrısına karşı gösterdiği yoğun etki sayesinde çok ağrılı diş rahatsızlıklarında tercih edilmektedir. İshal problemi olan kişilere de önerilen haşhaş tohumunun ishal kesici etkisi bulunmaktadır. ayrıca sancılanma problemi yaşayan kişilerin de bu sorunlarını ortadan kaldırmaktadır. Haşhaşta elde edilen yağın özellikle mesane iltihap ve enfeksiyonuna iyi geldiği bilinmektedir.

Ayrıca haşhaş tohumları kalp damar hastalıklarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Küçük çocuklar için haşhaş tohumu mecbur kalınmadığı sürece kesinlikle kullanılmamalıdır ama yine de isteyen kişiler çocukları sakinleştirmek için kullanabilir.