Müzik indir

arama

Hangi Bitkiler Hangi Hastalığa İyi Gelir

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Şifalı bitkiler tarihten bu yana hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılmıştır. Alternatif tıp geliştikçe şifalı bitkilere olan ilgi de gün ve gün artmıştır. Bu yazımızda çevremizde en çok kullanılan bazı bitkilerin hangi hastalığı iyi geldiğini anlatacağız.

Adaçayı: Adaçayı kalp, damar tıkanıklığına iyi gelir krizleri engeller, solunum yollarını rahatlatır. Nefes darlığı çeken hastalar için iyi bir nefes açıcı özelliği vardır. Aşırı terleme sorunlarına karşı ter bezlerinin çalışmasını düzene sokar, sindirim sitemini hızlandırır.

ceviz

Ceviz: Damarları ve sinirleri güçlendirir. Tok tutar, lif değeri yüksektir. Zihin açıcı özelliği vardır. Tümör gibi kanser unsurlarını engeller vücutta yayılmasını yavaşlatır. Günde 2 adet ceviz tüketmek kalp krizi riskini de düşürmektedir.

Ihlamur: Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan korur, hasta olduysanız iyileşme sürecinizi hızlandırır. Bu özelliklerinin yanı sıra iyi bir antioksidandır, cildi sıkılaştırır, lekeleri siler, cilt yapısını güzelleştirir.

Hangi Bitkiler Hangi Hastalığa İyi Gelir

Zerdeçal: Neredeyse her derde devadır. Özellikle bal ile karıştırılıp aç karnına tüketildiğinde solunum yollarını açar, balgam söktürür, Kanseri engeller, her türlü astım, bronşit gibi hastalıklara deva olur.

Pelin otu: Mide rahatsızlıkları için birebirdir. Gastrit gibi hastalıkların önüne geçer, sindirim sistemini düzenler ve hızlandırır.

Semizotu: Özellikle zihinsel hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Parkinson, bunama gibi erken yaşlanmayı tetikleyen bütün hastalıkların önüne geçmektedir.

Anason: Anason çay olarak tüketildiğinde hazımsızlığa iyi gelmektedir. Özellikle süt emziren anneler anason çayı içerse çocuklarının gaz sorunu olmaz, çabuk gaz çıkarırlar.

hangi bitkiler hangi hastalığa iyi gelir

Meyan Kökü: Bronşları temizler, balgamın sökülmesini kolaylaştırır, hastalıklara karşı vücut direnci oluşturur.

Kuşburnu: Kuşburnu en çok tükettiğimiz çaylardan olmakla birlikte faydası da saymakla bitmez. Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir, Sindirim sistemini düzene sokar kabızlık sorununu giderir, yorgunluk ve halsizliği yok eder, vücuda kalkan gibi bir direnç oluşturur. Özellikle kış ayların günde 1 bardak kuşburnu tüketmek çok faydalıdır.

Karabaş otu: Vücuda direnç verir, sigaradan kaynaklı balgama karşı etkili bir ottur, Epilepsi gibi beyin rahatsızlıklarında da olumlu etkileri vardır.