arama

Hangi Bitkiler Düşüğe Neden Olur?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Hamile bayanların dikkat etmesi gereken pek çok nokta olduğu gibi bazı bitkilerin de düşüğe neden olabildiğini bilmeli ve gerekiyorsa bu bitkilerden uzak durarak bebeğini koruma altına alması gerekir. Bu bitkilerin çoğunun gevşetici özelliği vardır. Bu nedenle de rahmin gevşemesine neden olabilir ve düşük  için en büyük etmeni oluşturmuş olur.

Düşük Yapan Bitkiler

Fesleğen ve kekik gibi baharat olarak mutfakta kullanılmakta olan genel olarak pişirme ve tat verme de kullanılmakta olan bitkilerin küçük miktarlı kullanımlarında sorun olmayacaktır. Ancak çaylarının kullanımı hamilelerin tehlikeye girmesine neden olabilir. Kabızlık ve dışkı yapamama sorununun ortadan kaldırılması için kullanılmakta olan acı çiğdem, akdiken diğer adı ile geyik diken, aloe vera, sinameki ve topalak gibi bitkiler rahim de dahil olmak üzere düz kasların kasılmasını uyarır ve bu neden ile düşük yapmanıza neden olabilir. Bu yüzden kesinlikle bu bitkilerden de kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir.

Rahimin uyarılmasına neden olan bazı bitkiler de bulunmaktadır. Bu bitkilerden de kesinlikle uzak durulması gerekmektedir. Bu bitkiler arasında adaçayı, akdiken, cezayir menekşesi, kekik, mazı, meyan kökü, ökse otu, pelin otu, rezene, yarpuz ve ravent de dahil olmak üzere bu bitkilerin kullanımı erken doğuma dahi neden olabilmektedir.

Anne ve bebek arasındaki veya anne rahmindeki ceninin fonksiyonlarını etkileyebileceği için acı tat vermekte olan alkoidleri yoğun bir şekilde içermekte olan veya esansiyel bitki yağlarından kesinlikle uzak durulmalıdır. Efedra, altın mühür, kınakına, kırlangıç otu ve yabani kiraz alkoidlerce zengindir ve düzenli olarak tüketilmesi kesinlikle sakıncalıdır.

Alkoloidleri zengin olarak içermekte olan ve düzenli tüketimi sorun oluşturabilecek olan diğer bir biri ise yabani Kiraz’dır. Adaçayı, ardıç, biberiye, civanperçemi, kekik, lavanta, mazı, mercan köşk ve rezene gibi bitkilerden çıkan yağların sürekli olarak ağız yolu ile alınması kesinlikle sakıncalıdır. Emenagog bitkileri, adet görmeyi teşvik etmekte olan bitkilerdir. Bu bitkilerden de bu neden ile hamilelik süresince kaçınılması gerekmektedir. Akdiken, Cezayir menekşesi, civanperçemi, çarkıfelek, kekik, mazı, meyankökü, ökseotu, pelin otu, ravent, sinameki ve yarpuz gibi bitkiler bu özelliğe sahip olan sadece birkaç bitkidir.