arama

Hangi Bitki Yağı Neye İyi Gelir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Şifalı bitkiler kadar bu bitkilerin yağlarının da vücudumuza birçok faydası bulunmaktadır. Her bitkinin yağının çıkarılması mümkün olmamakla birlikte, her bitkinin yağı da faydalı değildir. Hangi bitki yağının neye iyi geldiğinden biraz bahsedelim.

Acı Badem Yağı:

Bademin özellikle acısından elde edilen yağ kuru öksürüğe karşı etkilidir, böbrek taşı düşürenler için idrar arttırıcı özelliği vardır bu saye de taş düşümünü hızlandırır. Diyabet hastalığı için önerilmektedir. Genelde çocuklarda oluşan bağırsak kurtlarını düşürür, sindirim sistemini hızlandırıp kabız olmanıza engel olur. Ciltte kullanıldığın da cilde parlaklık hissi verir, çatlamalı engeller.

Anason Yağı:

Bir yaşını geçmiş bebeklerde gaz giderici olarak kullanılabilir. Bayanların adet düzeninde ki yaşadıkları sorunlara iyi gelir, Astım ve bronşit gibi üst solunum yolları hastalıklarına iyi gelir. Bağırsak iltihaplanmasına ve yaralara da iyi gelmektedir.

Biberiye Yağı:

Karaciğer yağlanmasına iyi gelir, uykusuzluğa ve halsizliğe karşı tam bir enerji kaynağıdır. Gazi giderir, vücutta ki idrar oranını arttırarak idrar sökümünü kolaylaştır.

Bergamot Yağı:

Aşırı stresli ortamda çalışan kişilerin sürekli olarak kullanması gereken bir bitkidir. Stresi azaltır, sinir sistemini güçlendirir, kalp damar tıkanıklığını giderir, İştah arttırır kilo alma problemi olan kişilerin de sürekli kullanması gerekir. Çaylara katıldığı zaman da özel bir koku ve aroma verici özelliği bulunmaktadır.

Ceviz Yağı:

Kuru ve sürekli çatlayan ciltlere masaj yoluyla uygulandığında uzun süreli çözüm olmaktadır. Egzama rahatsızlıklarına iyi gelir, saçlara uygulandığında saç dökülmesinin önüne geçip, saçları güçlendirir yeni saç kök çıkmasını hızlandırır.

Çörek otu yağı:

Çörek otu hem yağ olarak hem de direk tüketilmesi gereken müthiş bir bitkidir. Neredeyse her türlü derde devası bulunmaktadır. Şeker hastaları için iyi bir ilaçtır. Grip, astım, romatizma gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Özellikle kış mevsiminde nezleden korunmak için iyi bir bağışıklık sistemi oluşturur. İştah açıcı ve hemoroid gidericidir.

Gül Yağı:

Sürekli devam eden migren ağrılarına iyi gelir, keyif verir ve bütün ağrıları dindirir. Tansiyon dengesizliğine iyi gelir, kabızlığı giderir.

Bitkisel Yağların Kullanım Alanları İçin Tıklayınız