Müzik indir

arama

Güvercinkökü Özellikleri ve Kullanımı (Jateorhiza palmata)

güvercinkökü
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Güvercinkökü latince ismi Jateorhiza Palmata  olan bir bitkinin kök kısmıdır. İçeriğinde yer alan maddeler arasında müsilaj, nişasta, acı maddeler ve çeşitli alkaloidler sayılabilir. Bunlar dışında kolombin ve berberinde içermektedir. Fakat tadının acı olması kullanımının zorlaşmasına neden olmaktadır.

Güvercin kökü sarıcı ve tırmanıcı bir bitki olup etli ya da yumrulu kökler üretmektedir. Bitkisel tıpta önemli bir yere sahip olan güvercin kökü son derece nazik yapısı ile bilinmektedir ama çok önemli bir sindirim acısıdır. Kökün içerisinde bulunan alkaloidler %2-3 oranında olup içeriğinde bulunan alkaloidlerin morfin benzeri narkotik etkisi bulunmaktadır.

Güvercin kök iştah açıcı, ishal kesici, mideyi kuvvetlendirici ve dizanteri gibi rahatsızlıkların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Safrayı artırıcı etkisi bulunmaktadır ama gaz söktürücü etkisi sayesinde gaz sıkışması problemini ortadan kaldırabilmektedir. Kansızlık problemi yaşayan kişilerin tedavisinde demir preparatlarında kullanılır.

güvercinkökü

Ayrıca hekim gözetiminde bilinçli olarak genç kadınlarda görülmekte olan yemek yememe, az uyuma nedeni ile görülmekte olan Anoreksiya Nervoza tedavisinde son derece etkilidir. Aynı zamanda kolon kanseri ile savaşan kişiler için de etkili tedavi teknikleri arasında yer almaktadır. Güvercin kökünün hekimler tarafından bilinen ve kullanılan pek çok faydası olmak ile birlikte kökün kesinlikle bilinçsiz kullanılması kişiye zarar verecektir.

Güvercinkökü kullanımı

Bitkinin kullanılabilmesi için öncelikle kök kısımlarının su ile kaynatılması ve dozunun az olması gerekmektedir. Eğer güvercin kökünü fazla kaçırırsanız mide ve bağırsak bölümünüze zarar verebilmektedir. Bu neden ile kullanımının dikkatli yapılması son derece önemlidir.