Müzik indir

arama

Gümüşdüğme ( Feverfew ) bitkisi nerede yetişir? Yararları nelerdir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Şifalı bitkilerden olan gümüşdüğme otu binlerce yıldır çeşitli hastalıklar için kullanılmıştır. Ilıman bölgelerde yabani olarak yetişen gümüşdüğme bitkisinin yararları neler nasıl kullanılmalı?

Gümüşdüğme otunun en bilinen yararı ağrı kesici özelliğidir. Avrupa, Asya ve Kuzey Amerika’da yabani olarak yetişmektedir. Türkiye’de Trakya, Karadeniz ve Doğu Anadolu’da yetişir.

Gümüşdüğme otu ( Feverfew ) diğer adı ateş otudur. Feverfew adı İngiltere’de kullanılmıştır. İngilizler bu otu ateş düşürücü olarak değerlendirmişlerdir. Almanlar kadın hastalıklarına karşı, antik dönemde Romalılar yaralar, baş ağrıları ve ateş için kullanmışlardır. Çin’de verem hastalığı için Türklerde öksürük için kullanılmıştır.

Gümüşdüğme otu 30-80 cm arasında değişen boyutlarda olabilir. Yeşil ve yükselen bir gövdesi olan gümüşdüğme yaprakları kısa saplı, parçalı ve koyu yeşil renktedir. Kötü bir kokuya sahiptir. Çiçekleri beyazdır. Papatyaya benzeyen şekli vardır.

Çiçek ve yaprakları gölge yerde kurutulur ve muhafaza edilir.

gumusdugme

Gümüşdüğme yararları

Özellikle dayanılmayacak baş ağrısı migren için çok iyidir. Migrene bağlı bulantı, kusma, baş dönmesine de iyi gelir. İltihap kurutucudur. Kuvvet verir. Sakinleştici yönü vardır. Bağırsak kurtlarını düşürür.

Gümüşdüğme bitkisi nasıl kullanılır?

Regl döneminde kullanımı: Geciken regl dönemi için söktürücü olarak kullanılabilir. Bir miktar gümüşdüğme otu bir miktar suda kaynatılır. Süzülen suyundan günde 3 bardak içilebilir.
Migren için kullanımı: Günde 2-3 adet taze yaprağı yenebilir fakat acı olduğundan ezip balla yenmesi tavsiye edilir. 1 ay kadar kullanılmalıdır.

Gümüşdüğme otu zararları: Yan etkisi yoktur. Aşırı tüketim alerjiye neden olabilir. Ağızda yara oluşabilir. Hamileler ve çocuklar için tüketilmemesi tavsiye edilmektedir.