Müzik indir

arama

Gülibrişim (İpek Ağacı) Özellikleri

gülibrişim
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Gülibrişim ülkemizde bilenen adıyla ipek ağacı. Floresanlı bir tüccardan ise Latince olarak bilinen Albizzia Julibrissin adını alan baklagiller familyasından bir ağaç türüdür. Ülkemizde daha çok park ve bahçeleri süslemek için yani peyzaj çalışmalarında kullanılır. Anavatanı İran ve Tropik Asya’dır.

Ilıman iklim koşullarına rahatlıkla ayak uydurabilen bir ağaç türüdür. Kuraklığa dayanıklı olduğu gibi aynı zamanda -20 derecelere kadar olan soğuklara karşı da dayanıklılık gösteren bir bitkidir. Ülkemizde çoğunlukla sahil kenarında bulunan illerimizde peyzaj amaçlı kullanılıyor. Hızlı büyüyen bir ağaç türüdür. En fazla 10-12 metre kadar büyür. Peyzaj amaçlı kullanıldığı için pek uzamasına izin verilmez. Bu şekilde görsel olarak daha hoş bir görüntü elde edilir. Rüzgara çok dayanıklı bir ağaçtır.

gülibrişim

Güneşli yerleri seven bir bitkidir tam anlamıyla ışık ağacıdır. Drenajı yüksek olan kumlu ve kireçli topraklarda daha iyi yetişir. Daha çok şemsiye yapısına sahiptir yani dalları yana doğru genişler. Bu yüzden yol kenarlarına, büyük araç geçen yerlere dikilmemesinde fayda vardır. Yazın koyu yeşil yaprakları ve pembe çiçekleriyle dikkat çeken bu ağaç kışın ise yapraklarını dökmektedir.

gülibrişim

Gülibrişim Özellikleri

Pembe ve tüysü olan çiçekleri vardır. Bu çiçekler Temmuz ayı gibi açar ve doğanın renklerine renk katar. Aynı zamanda çok hoş bir koku yayar etrafına. Çiçekleri polenlere karşı hassasiyeti olan kişileri rahatsız edebilir. Peyzaj amaçlı kullanıldığından park ve bahçelerde çokça yer aldığından dolayı rüzgar ile birlikte polenleri birçok yere dağılmaktadır. Bu bitkinin elyaflarından ipek benzeri bir iplik elde edilir. Bakla meyveleri sonbahar gibi olgunlaşmaktadır. Bu meyvelerin ortasında tohumları yer almaktadır.

gülibrişim

Bu bitki dikme yerine tohumlarının ekilmesi ile çoğaltılmaktadır. Bu tohumları 3-5 yıl arası rahatlıkla saklanabilmektedir. Tohumları sert ve geçirimsiz olduğu için çizme ya da asitle inceltildikten sonra ekime uygun hale gelmektedir. Kışın ise geç kalınan dönemde çelik çubuklarla serada üretilebilmektedir. Elde edilen odun değerli ve çok dayanıklıdır.

Bir başka özelliği ise kurutulan yapraklarından çay yapılmaktadır. Bu çayın astım ve alerjik reaksiyonlara iyi geldiği bilinmektedir. Taze yaprakları ve çiçeklerinden ise yemek yapılabilmektedir.