arama

Güldefne Çiçeği Nedir?

güldefne
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Güldefne çiçeğinin diğer adı zakkumdur. Zakkum çiçeği güzelliğiyle her zaman göz alabilen bir çiçek olduğu için dikkatleri kolayca üzerine çekmeyi başarmıştır. Bu güzelliği insanlara onun masum bir bitki olduğunu düşündürebilir fakat zakkum son derece zehirli bir bitkidir ve kesinlikle uzak durulmasında fayda vardır. Nitekim Kuran’ı Kerim’de güldefne çiçeğinin cehennem günahkarlarının yiyeceği olarak gösterilmesi de onun ne kadar zehirli bir bitki olduğunun başka bir kanıtıdır. Ülkemizde yetiştiği yerler Marmara, Ege ve Akdeniz bölgesidir.

Sıcak ve kuru iklim bitkisi olan güldefne çiçeği kıyı iklim bölgelerinde hiçbir yardıma gerek olmadan kendiliğinden yetişir. Her zaman yeşil kalabilmeyi başarır ve yapraklarını neredeyse hiç dökmez. Mayıs ayından itibaren çiçeklerini açmaya başlayıp sahil kentlerinin güzelliğine güzellik katar ve bu güzellik ekim ayına kadar devam eder. Rengi ve kokusu son derece çekicidir ve hoştur. Dal verdiğinde dal üzerinde birkaç çiçek açar ve çiçekleri şekil olarak huni ya da çanağa benzetilebilir. Toprak seçmeyen güldefne çiçeği genellikle her toprak yapısında yetişebilir. Fakat büyüme süresi ya hızlı ya da orta olarak değişir. Sulu alanlarda yetiştiğinde boyu 5 metreye kadar uzar. Budandığında da verimi artar.

güldefne çiçeği zakkum

Çalı familyasına mensup olan çiçek, bu özelliği ile rüzgara karşı kendini kolayca koruyabilir ve kirlenmek onu etkilemez. Eksi derecelere düşen soğuk havalarda bile dirençli bir şekilde durması güldefne çiçeğini her mevsim görmeyi mümkün kılar. Güneşli havaları seven yetişmesinde gübre isteği olmayan bu çiçeği saksıda yetiştirmek isteyenlerin bir miktar koyun gübresinden kullanmalarında fayda vardır.

Genellikle pembe rengiyle bilinse de güldefne çiçeğini büyük beyaz ve kırmızı katmerli renkleriyle de görmek mümkündür. çiçek ve yaprakları haricinde bakla biçimindeki meyvelere de sahiptir. Diğer süs çiçeklerinden zehirli oluşuyla ayrılan bu çiçeği filizini suda bir miktar bekletip filizlendirerek ekerseniz kolaylıkla yetiştirebilirsiniz.