Müzik indir

arama

Gül Yaprağı Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Gül yaprağı gül çiçeğinden elde edilir.  Gülün anavatanı Asya’dır. Pek çok türü olan ve gösterişli yaprakları olan gülün rengarenk türleri tüm dünyada yaygındır. Kültür bitkisi olarak yetiştirilmekte olan bu bitki süs bitkisi olarak da kullanılabilmektedir. Beyaz, pembe, sarı, kırmızı ve nar çiçeği renkleri bulunmaktadır. Aynı zamanda gül yapraklarının hafif kadifemsi, tüylü yapıda yaprakları da bulunmaktadır.

Gül yapraklarının bileşiminde gallik asit, pektin, feniletilalko, l geronio, l anthocyanin, rodino, nikotinamid, eugenol ve citronel bulunmaktadır.

Gül Yapraklarının Kullanım Alanları

Gül yaprakları en çok gül suyu ve yağının elde edilmesinde kullanılmaktadır. Kozmetik, parfüm, krem, yağ, sabun, gül şarabı ve gül likörü olarak kullanılmasının yanında sayılamayacak milyonlarca alanı bulunmaktadır. Tüm bunların dışında yenilebilir olarak gül reçeli ve gül lokumu, içilebilir olarak ise gül çayı olarak kullanılmaktadır.

Gül Yaprağı Faydaları Nelerdir?

Hoş kokusu sayesinde herkes tarafından beğenilmekte olan bu bitkinin yapraklarından hazırlanmakta olan çayın mikropları öldürücü ve ağız yaralarını iyileştirici etkisi olduğu bilinmektedir. Ayrıca gül yaprağından yapılan çayın mide bulantısına, boğaz ve kulak ağrılarının yanında öksürüğe, kalbe ve vücutta bulunan toksinlerin atılmasına karşı etkili olduğu bilinmektedir. Bilinen diğer faydaları arasında ciğer kuvvetlendirici, stres azaltıcı, ateş düşürücü, terlemeyi önleyici ve eklem iltihaplarını giderici olması sayılabilir.

Yemeklere gül yaprağının eklenmesi bağırsakların temizlenmesini sağlamakta ve kabızlığı gidermektedir. Gül yapraklarından yapılmakta olan gül suyunun, göz altlarında kullanıldığında, göz altında oluşmuş olan morlukları ve kararmaların azalmasını sağladığı bilinmektedir. Aynı zamanda gül suyunu bir mendile dökerek alın bölgenize sürerseniz baş ağrılarının giderilmesine yardımcı olabilirsiniz ve anti bakteriyel özelliğinden de faydalanarak çıban ve yaraların üzerinde kullanabilirsiniz.

gül yaprağı faydaları

Gözde oluşan kanlanma ve göz nezlesinin önlenmesi için de kullanılmakta olan gül yaprağının bu özelliğinden faydalanabilmek için gül yaprağı ile banyo yapmalısınız. Gül yapraklarından elde edilen yağ ciltte kullanıldığında cildin parlamasını, gerginleşmesini ve ciltteki lekelerin giderilmesini sağlamaktadır. Gül yapraklarında bulunmakta olan şeker cildin yatıştırılmasını ve makyajın ciltten tam olarak temizlenmesini sağlamaktadır. Gül Yağının Faydaları İçin Tıklayınız