Gül Kurutma Yöntemleri

Gül; siyah, kırmızı, beyaz, pembe ve mavi olmak üzere pek çok renktedir. Uzun ömürlü gül ülkemizde ve dünyada en sevilen çiçeklerdendir. Anlamlı ve güzel bir hediye olarak gül kurutularak da saklanmaktadır. Gül kurutma yöntemleri ise birden fazladır.

Ana vatanı Anadolu, İran ve Çin olarak bilinen ve çok sevilen bir çiçek olan gül diğer ülkelerde de yetiştirilmektedir.

Türkiye’de ise gül denildiğinde akla ilk gelen yer Isparta’dır. Türkiye’nin gül ihtiyacının hemen hemen çoğunu bu il karşılamaktadır. Bu güller ayrıca diğer ülkelere de gönderilmektedir.

Eşten dosttan gelen anlamlı ve güzel bir hediye olarak gül kurutma yöntemiyle daha uzun ömürlü bir anı olarak saklanabilir.

Gül Kurutma Yöntemleri

Uzun bir ömre sahip olan gül kış geldiği zaman yapraklarını döker. Yazın gelmesi ile de tekrar yeşerir ve çiçeklerini açarak güzelliğini sergilemeye devam eder.

Güller kozmetik sektörü başta olmak üzere yiyecek, giyim ve sağlık gibi birçok sektörde kullanılmaktadır. Ayrıca yüzyıllar boyunca sevgiliye aşkın simgesi olarak sunulan güller her daim değerli bir hediye olarak kalmıştır.

Bu güzel çiçeği bulmak her zaman mümkün olmayabilir. Sevgiliden, eş ve dosttan gelen gül saklanmak istenebilir. Saklamak için tek çare ise gülü kurutmaktan geçer.

Gül kurutmanın birkaç farklı yolu bulunmaktadır.

Hava ile gül kurutma işlemi

Hava ile gül kurutma yönteminde güllerin rengi canlı kalır ve solmaz.  Burada gülün kurutulacağı ortam karanlık, sıcak, kuru ve hava alan bir yer olmalıdır. Gülleri yapraklarından temizledikten sonra saplarından bağlayarak ters bir şekilde duvara asarak kurutabilirsiniz.  Ters şekilde asmak gülün şeklinin bozulmadan kurumasını sağlar.

Pres yöntemi ile kurutma işlemi

Bu işlemi küçüklüğümüzde çiçekleri kitap aralarına koyup kurutarak hemen hemen hepimiz yapmışızdır. Kurutma kağıtlarını kullanarak daha güzel kurumalarını sağlayabilirsiniz.

Kurutma kağıdı arasına yerleştirdiğiniz güllerin üzerine ağır bir çisim yerleştirerek 2 veya 3 hafta içinde 2 boyutlu güller elde edebilirsiniz.

Gliserin yöntemi ile kurutma işlemi

Gliserini eczane, market ve aktarlardan kolayca temin edebilirsiniz.  Burada gliserin miktarının 2 katı kadar kaynamış suyla ihtiyaç duyulmaktadır. Gliserini ekledikten sonra iyice karıştırınız. Bu suya güllerinizi batırarak bir yere seriniz.  Güllerin üzerinde terlemeler oluştuğunda işlem tamamlanmış olacaktır.

Mikrodalga ile kurutma yöntemi

En güzel ve en hızlı yöntemdir. Güllerinizi silisyumla kaplayınız ve mikrodalga fırında 1 dakika bekletip fırından alabilirsiniz.

360 Total Security

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.