Müzik indir

arama

Greyfurt Suyu Hazırlanışı ve Faydaları

greyfurt suyu faydaları
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Greyfurt özellikle barındırdığı C vitamini ile ön plana çıksa da bünyesinde A, B, D ve E vitaminlerini bulundurur. Ayrıca greyfurt, kalsiyum, çinko, demir gibi vitaminleri de depolar. Greyfurt suyu içmenin insan vücuduna sağladığı faydalar herkes tarafından bilinmektedir.

Greyfurt suyu hazırlamak için 1 adet greyfurt yeterli olacaktır. Greyfurdu güzelce soyup, küçük küçük doğradıktan sonra blenderdan geçirin ve üzerine istediğiniz eklemeyi de yapabilirsiniz. Bu eklemeler limon, portakal, nane yaprağı gibi ekstra tat katacak ürünler olabilir. Ayrıca greyfurtunuzu blenderdan geçirmeden önce içerisine biraz bal koyup, içeceğinizi çok daha faydalı hale de getirebilirsiniz.

Greyfurt Suyu Faydaları

Greyfurt suyunun insan bünyesine kattığı vitaminler ile birlikte bir başka etkisi daha ortaya çıkmıştır. Yapılan araştırmalarda greyfurt suyunun her gün içilmesi ile birlikte ayda 4 kiloya kadar düşüş görüldüğü kaydedilmiştir. Bunların sebepleri olarak greyfurtun metabolizma konusunda bir yardımcı meyve olduğu unutulmamalıdır. Greyfurdun bünyesinde bulunan yüksek C vitamini, vücuttaki C vitamini ihtiyacınızı karşılamaktan ziyade dişlerinizde oluşan kanamaları engelleyecektir. Vücutta oluşan yaraların hızla kapanmasına da katkı sağlayan greyfurt, kabızlık sorunu yaşayan kişilere de iyi gelmektedir.

greyfurt suyu faydaları

Sigarayı bırakmak isteyenlere genellikle önerilen greyfurt, vücuttaki nikotin isteğini yüksek miktarda azaltır. Kolesterol, kalp rahatsızlığı, kanserojen gibi olumsuz durumların önüne geçen greyfurt, karaciğerinizde oluşabilecek yağlanmaların bile önüne geçer.

Greyfurdu, sadece su olarak değil de öğünlerinizin arasına yerleştirin, bu sayede hem vücudunuz vitamin depolayacak, hem kilo vermiş olacaksınız, hem de davetsiz hastalıklara karşı bir önlem almış olacaksınız. Buna örnek verecek olursak her sabah kahvaltı öğünü sırasında 2 yumurta, 1 adet beyaz peynir ile birlikte yarım kesilmiş greyfurt tüketmeniz tavsiye edilir. Buna ek olarak 1 bardak greyfurt suyu da olursa sizin için çok daha iyi olabilir.

Greyfurt konusunda uzmanlar tarafından yapılan en önemli ve dikkate alınması gereken uyarıların başında, bu meyvenin ilaçlar ile birlikte alınmayacak olması. Greyfurt suyunun karaciğere yaptığı baskı yapması, vücuttan çeşitli toksinleri atarken ilaçların sizi zehirlemesine yol açabilir. Bu yüzden ilaç kullanırken greyfurt tüketmemeye çalışın veya konu hakkında uzman görüşü almak için doktorunuza mutlaka danışın.