Müzik indir

arama

Göz Aşısı Nedir?

göz aşısı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Göz aşısı, dal üzerinde bulunan gözler sayısında yapılabilen ağaç aşılarına denilmektedir. Küçük bir kabuk parçası ve gözler yardımı ile aşı işlemi tamamlanmaktadır. Aslında iki bitki parçalarının birbirleriyle etkileşime girerek büyümelerine kaldıkları yerden devam etmelerini sağlayacak şekilde bir araya getirmektir. Kendine has özellikleri sayesinde özel bir aşı çeşidi olarak bitki dünyasında yerini almıştır.

Göz Aşısı Hangi Ağaçlara Yapılır?

Bu aşı bazı şartları yerine getirebilen ağaç türlerinde uygulanabilmektedir. Bunlardan biri olan meyve ağaçları çoğaltılması bakımından bu aşılardan faydalanır. Daha çok fidanlardaki kullanımı göze çarpmaktadır. İlkbahar ve sonbahar ayları arasında uygulanan bu aşı zorluk çekilmeden yapılabilir. Ekstra bir çaba gerektirmez. Kabuk verme zamanı kilit noktalardan biridir.

Sonbaharda yapılan durgun göz aşısı ve ilkbaharda kendini gösteren erken sürgün göz aşısı bunlara birer örnektir. Uygulandığı dönemlere göre belli başlı isimleri gördük temmuzun sonu ile eylülün başı arasında yapılan durgun göz aşısıdır. Fidanların artması için en uygun dönemdir. Sürgün ve durgun göz aşıları birbirlerine benzemekle beraber sürgün olan aşı kışların ılık geçtiği iklim yerlerinde yapılırken durgun aşılar kışların soğuk geçtiği bölgelerde hüküm sürmektedirler.

göz aşısı

Aşının yapılabilmesi için dallarının tam olarak olgunlaşmamış ve kurumamış olması gerekir. Bunun dışında dallar çok ince olmamalıdır. Göz aşısını yama yapmaya benzetebiliriz. Bir ağaç genç ve olgun halinde iken bir parça dış kabuğun oyularak başka bir ağacın dalına ilave edilmesi olayıdır. Aşılama sayesinde tahrip olan kısımlar yenilenebilir, hastalıklar gözlenebilir ve çoğaltım sağlanabilir.

Göz aşının yapılışı incelendiğinde topraktan itibaren yani 15 cm yükseklikten, aşı çakısının ucu ile kabuk “T” biçiminde kesilir. Kesik kısım yerinden çıkarılır. Gözlerin yer aldığı kalemler ile gözün altı kesilir. Aşının tutma süresi 15 ile 20 gün arasındadır.