Müzik indir

arama

Göl Soğanı Faydaları ve Kullanımı

göl soğanı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Göl Soğanı ülkemizde yetişen soğanlı ve çok yıllık bir bitkidir. Çiçek yeşil gövdeli, yassı yapraklı ve beyaz tomurcukludur. Tomurcuklarının hemen alt kısmında soğanlar yer almaktadır. Çiçekler uç kısmında toplu halde yer almaktadır.

Göl Soğanı genelde Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açmaktadır. Ülkemizde en çok Samsun ilinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bir Göl Soğanı 3 yıl sonra çiçek açma büyüklüğüne erişir. Çiçek açtıktan sonra çiçekli kısımlar kesilerek sanayide kullanılmak üzere paketlenir.

Göl soğanını 2 şekilde çoğaltmak mümkündür. İlk olarak soğan ile çoğaltma diğer yöntem ise tohum ile çoğalta yöntemidir. Tohum ile çoğaltma yöntemi için çiçek tohumları ocak, şubat ayların toprağa dikilir. Tohumlar Mart ayı gibi soğana dönüşüp filizlenir.

Soğan ile üretim tohum üretiminden daha hızlı olmaktadır. Çünkü tohumun soğana dönme aşaması geçilmiş olduğu için neredeyse 4-5 aylık bir zaman kazanımı olur. Soğanlar dikildikten 2 ay sonra filiz atar 2 yılda yeteri boya ulaşan filizler 3. Yılda çiçek açmaya başlar.

göl soğanı faydaları

Göl Soğanı Kullanımı

Göl Soğanı çay olarak kullanılabilen bir bitkidir. Çiçekleri toplanıp kurutulduktan sonra papatya çayı gibi demlenerek kullanılabilmektedir. 500 ml litre suya 5-6 çiçek atıp demlediğiniz takdirde günde 500 ml içmenizde bir sakınca görülmemektedir.

Bu bitki içerisinde bulundurduğu Alkaloitler işlenerek kimyasal ilaç yapımında kullanılmaktadır. Kimyasal ilaç yapımı için çiçekler toplandıktan sonra paketlenerek Bulgaristan’a gönderilmektedir. Burada yer alan Alkaloit fabrikalarında işlenen çiçeğin Alkaloidi alınmakta ve Alzheimer ilacı yapılmaktadır.

Göl Soğanı Faydaları

Çay olarak tüketildiği zaman kadınlarda ay sonu rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Adet düzenliğini azaltan çay aynı zamanda sindirim sistemine de yardımcı olmaktadır.

İlaç sanayinde kullanılan bitki işlendikten sonra içerisinden alınan Alkaloitler Alzheimer hastalarına ilaç olarak verilmektedir. Alzheimer hastalığının ilerlemesini durduğu, kişilere zihinsel gelişimi hızlandırdığı, bunamanın önüne geçtiği görülmektedir.