Goji Berry Nedir ? Goji Berry Faydaları Zararları Nelerdir?

Himalaya Bölgesi’nde yetişen bir bitkidir. Ünü arttıkça diğer bazı bölgelerde de yetiştiriciliğine başlanmıştır. Bu bölgeler arasında Çin, Moğolistan ve Tibet bulunmaktadır.

Goji Berry Nedir ve  İklim İsteği Nasıldır?

Goji üzümü çok seçici değildir. Fakat tam güneşi pek sevez genelde yarı gölge ister. Genellikle toprağı tuttuğu zaman bir şekilde kötü koşullara uyum sağlar. Goji berry bitkisinin tohumları ufaktır. Goji bitkisinin boyu yaklaşık 2.5-3 metre kadar olup, odunsu çalı şeklinde görülür.Dayanıklı bir bitkidir. Goji berry yani kurt üzümü, 2 yaşından sonra meyve üretir. Bitki beş yaşında olgunlaşır.

Goji Berry Nedir

Goji Berry Nasıl Kullanılır?

Goji Berry yetiştirildiği ülkelerde uzun yıllar boyunca yiyecek ve bir çok sağlık sorununa doğal çözüm olarak kullanıldı. Ayrıca bu bölgedeki insanların, goji berry tüketiminin yüksek olmasından ötürü, daha uzun süre yaşadığı belirtilir. Batı dünyası, bu terapatik ve besin değeri yüksek goji berrynin yararlarını, son zamanlarda keşfetmiştir.

Son yıllarda Goji suyu da Avrupa ve Amerika’da yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır. Türkiye’de Goji taze meyvesini ve Goji suyunu bulmak pek mümkün değildir. Zaten Goji suyunu önermiyoruz, pakete girmiş içine koruyucu, renklendirici, tatlandırıcı katkı maddeleri konulmuş hiçbir ürüne güvenilmez. Saf kurutulmuş meyve tüketiniz.

Goji berry FaydalarıNelerdir

Goji Berry Ne İçerir

Goji berryde, yüksek miktarda beta-karoten, C vitamini, demir, protein, 18 amino asit b1, b6 ve b2 vitamini, demir, kalsiyum, fosfor, selenyum, çinko ve de bakır gibi 21 mineral bulunmaktadır.

Goji Berry Faydaları

Serbest radikallerin verdiği zararı önlediği için cildi güzelleştirir.

Goji Berry meyveleri böbrek sağlığı için faydalı mineral ve vitaminler içermektedir. Bunun yanında genel anlamda sindirim sistemi sağlığını korur.

Goji Berry kronik kuru öksürük sorunlarını giderebilir, düzenli olarak tüketildiğinde astım ve bronşitten kaynaklanan öksürükler başta olmak üzere öksürüğü giderir.

Kemikleri güçlendirir. Goji Berry tatlı olduğu için çocukların tüketmesi kolay olur, Goji Berry çocukların sağlam iskelet yapısının oluşmasını sağlayabilir.

Yağ yakıcı özelliği olduğundan dolayı kaslardaki fazla yağları eritir.

Zihin sağlığı için dolukça önemli olan Goji Berry merkezi sinir sistemi sağlığını korumaya yardımcı olur.

Goji Berry’nin stres giderici özelliği vardır.

Enerji deposudur, çok iyi bir besleyici olması yanında kilo aldırmaz, aksine vücudun kilo vermesine yardım eder.

goji berry nasıl kullanılır

Goji Berry Zararları

Hipertansiyona sebebiyet verebilir.

Şeker hastaları, kan inceltici ilaçlar kullananlar ve alerjisi olanlar için kullanımı önerilmez.

Bu rahatsızlıklara sahip olmasanız bile tüketilmesi çok az miktarlarda ve bilinçli bir şekilde olması  çok önemlidir.

Paylaş

10 thoughts on “Goji Berry Nedir ? Goji Berry Faydaları Zararları Nelerdir?

  • Nursel Aksu

   Ümit Cem bey günlük tüketimi toplam 25-30 gr yani bir yemek kaşığı dolusu kadar dır. fazla yenildiğinde Karaciğeri fazla çalıştırdığı için vücutta kızarıklık ve kabarcıklara {Kurdeşene) neden oluyor.

 1. Demirdemirlady

  SonraBirBaktım masamda goji berry var. Bir de gojiberry li çay var. Deneyelim bakalım.Deneyenler ses versin 😉

 2. P1ROZAC

  Arkadaşlar goji berry diye bir yemiş türedi piyasada zayıflatmıyor tamamen ciğerlenizi iflasa sürüklüyor.Heba etmeyin kendinizi spor yapın

 3. bybeyzaylmz

  Goji berry dedik tokluk hissi verir dedik Can’ım deli gibi arbys istiyo. Şişkolara sallamamın sonucu bu olacaktı tabii ki

 4. goji berry satın al

  Goji berry güçlü bir antioksidandır her yaştan tüketilebilecek sağlıklı bir atıştırmalıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.