arama

Bardak Menekşesi ( Gloxinia ) Nasıl Çoğaltılır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Renkleri ve kadifemsi dokusunun güzelliği ile evlerde saksı çiçeği olarak tercih edilen bardak menekşesi Mayıs -Ekim aylarında çiçek veren yumru köklü bir çiçektir. Ana vatanı tropikal ( Brezilya) bölgelerdir. Bardak menekşesi çoğaltmanın bir kaç farklı yolu bulunuyor.

Bardak menekşesi rengarenk görüntüsü ve az yer kaplayan minik saksılarıyla evlerde fazla sayıda yetiştirilebilir. Yetiştirmek isteyenler, mayıs ve temmuz aylarında bardak menekşesi satın alabilir.

Bardak menekşesi ( Gloxinia ) tohum, yaprak ve sürgün çelikleriyle çoğaltılır.  Tohum toz gibi incedir. Kasalarda şubat – mart gibi ekimi yapılıp, 2 yaprağı çıkınca 8 cm’lik saksılara aktarılır. Bardak menekşesi 2-3 haftada çimlenir.

bardak-menekse

Bardak menekşesi çiçeklerinin renkleri; mor, beyaz, pembe, kırmızı, eflatun renklerinde, karışık renkli, benekli, ebruli olmaktadır. Çok renk seçeneği sunan bu güzel çiçekler güneşle doğrudan temas edebilecekleri bir yere konmamalıdır. Sabahın erken saatlerinde güneşin çok etkili olmadığı saatlerde 2-3 saat güneşlendirmek yeterli olacaktır. Sıcak havalarda toprağı püskürtmeyle hafif nemli tutulmalıdır.

gloksinya

Bardak menekşesi ( Gloxinia ) toprağı torf, kum ve kestane ( orman toprağı ) karışımıdır. Yazın ve ilkbaharda yetiştirme esnasında toprak nemli tutulur. Ekim ayında çiçeklenme başlayınca verilen su azaltılır, yapraklar solunca su verilmez.

Bardak menekşesi için büyüme sıcaklığı en az 18 derece en yüksek 23 derecedir. Ekim kasaları nemli tutulmalıdır.

Fideler kasalardan 4-5 hafta sonra 8 cm boyutunda saksılara aktarılır. 40 gün sonra 12 cm’lik saksılara fideler 30-40 gün sonra 12 cm’lik saksılara alınırlar.

menekse

Bardak menekşesi çelikleme: Sürgün çelikleri; dip sürgünlerinden 5-7 cm ve yumrudan bir parça alınarak Mart veya Nisan ayları başlangıcında, yaprak çelikleri Haziran-Temmuz aylarında alınarak bardak menekşesi çoğaltma işlemi yapılabilir. Çelikler hacim olarak eşit miktarlarda turba ve kum karışımına ekilir. 3-4 hafta içerisinde 21 derece sıcaklıkta köklenirler.

Bardak menekşesi saksısı Mart-Şubat aylarında değiştirilebilir. Potasyum açısından zengin gübre 2 haftada bir verilebilir.

Bardak menekşesi temizliği: Kuruyan yaprak ve çiçekler saplarıyla kesilmelidir.

Bardak menekşesi soğanı yaklaşık 8 TL fiyatla satılmaktadır.