arama

Gilaburu Nedir? Nasıl Yetiştirilir?

gilaburu
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Gilaburu; bodur, çalı formunda, yaklaşık 2-4 metre uzunluğa sahip bir ağaçtır. Meyveleri kırmızı renkte ve yuvarlak şekillerdedir. Ağaç üzerinde kırmızı salkımlar şeklinde kümelenmişlerdir.

Meyveleri sonbahar ayında hasat edilir. İlk süreçte toplanan meyvelerinin tatları acı olduğundan dolayı su içinde salamura yapılarak tüketilmekte veya turşusu kurulmaktadır. Salamura yapılan meyveler ise bir ay içerisinde acılığını kaybederek yenilecek duruma gelmektedir.

Ülkemizde İç Anadolu ve Orta Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir. İçeriğinde yüksek oranda C vitamini ve antioksidan barındırmaktadır. Tıbbi açıdan birçok yararı bulunmaktadır.

Gilaburu (Vibirnum Opulus)  Yetiştiriciliği

Ülkemizde doğal olarak, genellikle duvar diplerinde, sulak alanlarda kendiliğinden yetişme özelliği gösteren bir ağaçtır. Türkiye’de yetiştiriciliği çok yaygın olmayan bir türdür. Ülkemiz verimli topraklara sahip olduğu için hemen hemen her bölgede yetiştiriciliği yapılabilir bir ağaç türüdür.

Bu bitki, suyu çok seven bir bitki olduğundan dolayı genellikle nemli bölgeler, sulak alanlar, su kenarları ve orman kenarları gibi alanlarda verimli bir yetişme özelliği gösterebilmektedir. Toprak isteği organik maddeler bakımından zengin bir biçimde olmasıdır. Toprağının kireçli olmamasına dikkat etmek gerekir. İlkbahar döneminde ağaç diplerine çok iyi çapa yaparak sığır, keçi, koyun gübreleri ile beslenmesini sağlayın.

gilaburu nedir

Gelişme döneminde çok fazla suya ihtiyaç duymazlar. Fakat yaz dönemlerinde toprağı kurumaya yöneldikçe gelişimi ve verimi açısından sulamaya özen göstermek gerekmektedir. Gilaburu, güneşi çok sevdiklerinden dolayı gölgeli ve yarı gölgeli alanlar dikimi için uygun değildir.

Gilaburu, kendi ağacının dalından alınarak üretimi yapılmaktadır. Her şekilde çoğaltılabilme özelliğine sahip bir bitkidir. Çoğaltım şekilleri: Basit daldırma yöntemi, çelikleme türleri, tohum ve aşı olarak yapılabilmektedir.
Gilaburu fidelerinin dikimi için en uygun zaman aralığı Aralık ve Mart aylarıdır. Dikim için fide büyüklükleri 100 cm olmalıdır.

Dikim sırasında tüplü fide kullanacak olan kişiler nisan ve kasım ayları arasında dikim yapmaları gerekmektedir. Gilaburu fidelerini toprak 30 cm derinlikte olacak şekilde dikilmesi gerekmektedir. Dikim sırasında aralarında mesafe olmalıdır. Bu mesafe aralıkları en az 3 metre olacak şekilde ayarlanmalıdır.

Ağacının çiçekleri ilkbahar aylarında açmaktadır. İlkbahar mevsiminin sonuna doğru çiçekler artık meyve halini alır. Gilaburu meyvelerinin hasadı Nisan ve Ağustos ayları arasında yapılmaktadır.

 • özgürkalp
  2 sene önce

  kaç sene içinde meyve vermektedir…

  0
  yorum beğen
 • Fatih
  2 sene önce

  30 metre derinlik yazıyor yanlış yazılmış harelde

  0
  yorum beğen
  • bitkicenter
   2 sene önce

   Evet cm olacak. Düzeltme yapıldı, teşekkürler uyarınız için.

   0
   yorum beğen