Müzik indir

arama

Geyik Otu Nedir? Geyik Otunun Faydaları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Latince ismi satureia hortemsis olan geyik otu sıcak iklimleri sever. Ormanlık ve dağlık bölgelerde yetişen bu bitkinin tohumu kullanılır ve fazla kullanılması durumunda(10 – 15 gramdan fazlası) insan sağlığı için tehlike oluşturabilmektedir. Ülkemizde aşık yaprağı olarak da bilinir.
Uzun dalları ve sulu bir köke sahip olan bu bitki, 1metreye kadar büyüyebilmektedir. Yaprakları dik bir şekildedir ve tek tüysüdür. Çiçekleri genel olarak pembe renktedir. Kırmızı renkte ki çiçeklilerine de sıkça rastlanır ve çok nadir olsa da beyaz renkte olabilir. Mayıs sonları ve Haziran ayında çiçek açar ve bu bitki pis bir kokuya sahiptir. Ülkemizde Ege bölgesinde görülen bu bitki, daha çok süs bitkisi olarak bahçeler de yetiştirilir.

Geyik Otu Nasıl Toplanır?

Ağustos ve Ekim aylarında toplanır. Tohumlar olgunlaştıktan sonra kökler topraktan çıkarılıp süzülmeğe bırakılmalıdır. Bu bitki toplanırken çıplak el ile toplanılmamalıdır. Cilde temas ettiği takdir de, cildi kabartabilmektedir. Bu yüzden toplama esnasında gerekli tedbirler alınmalıdır. Toplama işlemi bittikten sonra, özellikle eller çok iyi yıkanmalıdır. Parfümeri alanında kullanılan geyik otu, likör yapımında da kullanılmaktadır.

Geyik Otunun İnsan Sağlığına Yararları

sdasda

Hıçkırığı kesme özelliği bulunan geyik otunun bir başka faydası ise, müzmin ağrıları kesmesidir. Kadınlarda doğumu kolaylaştıran geyik otunun idrarı arttırdığı da gözlemlenmiştir. Bu bitkinin fazla kullanılması tehlikeli olabileceği için, doktor gözetimi altında kullanılmalıdır.