Müzik indir

arama

Geven Otu

geven otu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Geven oyu kurak dağlık bölgelerde yetişen dünya üzerinde 2500 civarı türü bulunan bir ottur. Ülkemizde neredeyse 400 farklı çeşitte geven otu türü vardır. Aslında dikenli top halinde yerden 15 santimetre kadar yükselebilen bu ot birçok hastalığa şifa olarak kullanılmaktadır. Bazı keven türlerinden ebru sanatında kullanılan kitre maddesi elde edilmektedir.

Geven otu baklagiller familyasından çok yıllık bir bitkidir. Bitkisel tıpta ana vatanı Çin olarak geçmesiyle birlikte özellikle İran ve Çin’de bitki bilimciler geven otunu çokça kullanmaktadır. Geven otu insanların üzerinde kullanılmasına karşın bilimsel olarak henüz bir faydası kanıtlanmamıştır. Fakat özellikle ülkemizde geven otu yetiştirilen bölgelerde arıcılık faaliyetleri yapılmaktadır. Geven çiçeğinden elde edilen balın birçok hastalığa şifa geldiği söylenmektedir. Fiyat olarakta diğer ballara nispeten daha pahalıya satılmaktadır.

geven otu

Geven otu kullanımı

Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerimizde yaraları iyileştirmek için kullanılmaktadır. Geven otunu merhem olarak kullanmak için yeşil halde ki gevenler toplanır, bir ezecek yardımı ile kremsi kıvama gelene kadar çiçekleri ezilir. Ezilen ot yaralı bölgenin üstüne sürülerek kapatılır. Bu işlemi yaraya 2-3 kez uyguladığınızda yaranın daha hızlı iyileşmeye başladığı gözlemlenmektedir.

Bu ot ile üretilen bal lösemi ve birçok kanser türüne karşı etkilidir. Balın zaten kansere karşı bir ilaç olduğu bilinmekle beraber geven otunun da katkısı ile kanserli hücrelere karşı daha etkili bir ilaç olmaktadır. Geven balını hastalıklara şifa olması maksadı ile tüketebilir, hasta olmasanız dahi bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için geven otundan elde edilmiş balı tüketebilirsiniz.