Müzik indir

arama

Gelin Soğanı (Ixia)

gelin soğanı
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Süsen ailesine dahil bitkiler arasında yer almakta olan gelin soğanı, latincede ismi İxia olarak bilinir. Çiçekleri parlak renkli olup genelde taç yaprakları ile kontrast olan göbek kısımlarının güzelliği ile dikkat çekmektedir. Gelin soğanının dikiminin tek tek yapılması önerilmemektedir.

Çünkü bitki toplu dikimlerde güzel görünüm oluşturmaktadır. Sıcak ve ılıman iklime sahip olan bölgelerde yıl boyunca dışarıda kalabilme özelliği bulunan bitkinin soğanları yıl boyu dışarıda kalabilmektedir. Fakat serin bölgelerde yetiştiriciliği yapılan gelin soğanlarının sezon sonunda sökülerek baharda yeniden dikilmeleri gerekmektedir. bitkinin yetiştiriciliği için saksı veya çiçek tarhları uygundur.

Gelin soğanı yetiştiriciliği

Dikim yeri: ışık alan güneşli bölgelere ya da yargı gölge alanlara dikilmelidir.

Önerilen: saksı ya da bahçede yetiştirilebilir. Gelin soğanını yetiştirmek için bol bol güneş alan yerler tercih edilecek ise bu bölgenin kesinlikle rüzgar almaması gerekir. Sıcak bölgelerde yıl boyu toprakta bırakılabilen gelin soğanları kış aylarında serin olan bölgelerde de yıl boyu toprakta kalsın isteniyor ise kışın yağmur almayacak olan saçak bölgelerin tercih edilmesi gerekmektedir. İxia bitkisi güzelliği ile dikkat çekmekte olan kesinlikle yağmuru sevmiyor.

Toprak: Toprağının besin bakımından zengin, humuslu ve drenaj bakımından yüksek olması gerekmektedir.

Büyüme hızı: Çok hızlı büyüme gösteren bitkiler arasında yer almaktadır ve bahar ayında çiçeklenmeye başlamaktadır.

gelin soğanı

Dona dayanıklılık: Donlara karşı yar dayanıklı bitkiler arasında yer almakta olup çok yıllık bitkiler arasında yer alır.

Dikim, Bakım ve Gübreleme:

Dikim için en uygun dönem şubat ayının sonu ya da mayıs ayının ortasıdır. Süzek ve geçirgenliği yüksek tercih edilen toprağa ekilen soğanlar arasında mutlaka 10 cm mesafe kalacak şekilde ekim yapılmalıdır. Ayrıca soğanın 3 katı derine dikim yapılması gerekmektedir. Uygun şartlarda gerçekleştirilen dikim sonrasında dikim alanı derinlemesine sulanmalıdır. Eğer ekim yapılan mevsim yağmur mevsimi ise ve takip eden günler yağmur yağmış ise yeniden sulama yapılması gerekmemektedir. Ayrıca soğan dikimi esnasında sivri sürgün kısmının daima yukarı bakmasına özen gösterilmelidir.

Saksı:

20 cm çaplı saksıya 5 adet soğan, 25 cm çaplı saksıya 7 adet soğan ve 30- 35 cm çaplı saksıya 10 adet soğan ekilmelidir.