Müzik indir

arama

Gebelikte hangi bitki çayları içilmemelidir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Gebelikte Bitki Çayıyla ilgili Dikkat edilecek Hususlar?

 Gebelikte bitki çaylarını tüketirken dikkatli  olunması gerekmektedir.Belli başlı bazı bitki çayların içinde bulunan etken maddeler özellikle çocuklarda ve hamile kadınlarda sorunlara neden olabilir. Eczaneden alınan ilaçların içerdikleri etken maddelerin her biri ve miktarları net olarak bilindiği halde bitki çayları birden fazla etken madde içerebiliyor ve etken madde miktarının net olarak bilinmesi imkansızdır.

Gebelikte kadınların çoğu zencefil, ıhlamur, papatya, rezene, kuşburnu, normal çay, yeşil çay ve meyve çaylarını bulantı gidermek için (zencefil), sıvı ihtiyaçlarını gidermek için, sakinleştirici özelliklerinden faydalanmak için (rezene) veya lohusalık döneminde süt yapımını artırmak için (papatya, rezene, ısırgan otu çayları) kullanmaktadırlar. Bu sayılanlarda günlük miktar iki fincanı aşmadığı sürece sorun yok gibi görünmektedir.


Gebelikte hangi bitki çayları içilmemelidir?

hamile_kahve_mkle-300x169Gebelikte adaçayı, sinameki, fesleğen, keten tohumu, ahududu çayı gibi çaylar sıkça tüketildiğinde düşük yapma riskini, Gebelikte kanama riskini ve rahim kasılmalarını artırarak erken doğum yapma riskini artırabilmektedir.

Ahududu çayının doğum kasılmalarını başlatıcı etkisi yüzyıllardan beri bilinmekte ve ebeler tarafından bu çay gecikmiş doğumları başlatmak için kullanılmaya devam etmektedir.

 

Bu çaylar rahim kasılmalarını uyarıcı v.b etkilerde bulunabilir, Gebelikte tüketilmemelidir.
– Aloe Vera
– Karanfil yapı
– Sarı çiğdem
– Kimyon
– Lavanta
– Fesleğen yağı
– Ökseotu
– Tarçın
– Kekik Yağı
– Sinameki
– Safran
– Maydonoz içillmemelidir (yemeklerde kullanılabilir)
– Akçaağaç
– Melekotu
– Kimyon
– Yasemin