Müzik indir

arama

Frenk Maydanozu (Kerbel) Faydaları

kerbel
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Frenk Maydanozu (Kerbel) bildiğimiz maydanoz ile aynı familyadan olan bir bitkidir. Bitkinin dereotu gibi kendine has bir kokusu vardır. Özellikle Fransız mutfağın yemeklerde hoş koku verici olarak kullanılmaktadır. Kerbel ismi Almanya’dan gelmektedir ve Frenk Maydanozunun Almanya’daki adıdır. Frenk Maydanozunun birçok hastalığa etkisi bulunduğu tespit edilmiştir.

Frenk Maydanozu Faydaları

Frenk maydanozu kullanılarak lapa hazırlayabilirsiniz. Bu hazırlanan lapa çocuk emziren annelerin meme uçlarında meydana gelen deformeyi ve iltihabı azaltır. Yeni doğum yapmış bayanlar yine de bu oyu kullanmadan önce doktorlarına danışmalarında fayda vardır. Doktora danışmadan kullanılan otun yaptığı olumsuz etkilerden sitemizin sorumlu olmayacağını bildirmek isteriz.

frenk maydanozu

Frenk maydanozu yeşil hali ile ezilerek merhem haline getirilebilir. Merhem haline getirilen ot egzama rahatsızlığı olan yerlere sürülebilir. Aynı zamanda vücutta oluşan yaralar veya kesiklere merhem olarak sürüldüğünde yaranın kapanmasının hızlandığı gözlemlenmiştir. Özellikle yeni yeni kabuk bağlamaya başlayan yaralarınızı bu merhemi sürebilirsiniz.

Frenk maydanozunun tohumları da şifalıdır. Toz halinde öğütülen tohumlar içecek olarak tüketilebilmektedir. İçecek olarak tüketilen ot hazımsızlık problemlerini giderir, iştah açar ve mide yanması, mide ağrısı gibi rahatsızlıklara çare olur.

Bu bitki yeşil iken bir suya atıp çay olarak da tüketebilirsiniz. Çay olarak tüketilen Frenk maydanozu kış aylarında vücudunuzu hastalıklara karşı korur. Grip ve soğuk algınlığı olan hastaların iyileşme sürecini hızlandırır.

Zayıflamak isteyen kişiler aç karnına günde bir kez Frenk maydanozu ile hazırlanmış çayı tüketebilirler. Bu çay için 30-40 gram kerbel yaprağını 500 ml suya atıp kaynatmalı sonrasında ise süzerek tüketmelisiniz. Hem zayıflamaya yardımcı olan bu içecek aynı zaman da iyi bir antioksidan kaynağı olması sebebi ile hücrelerinizin yenilenmesini hızlandıracaktır.