Müzik indir

arama

Frenk Kimyonu Kullanımı ve Özellikleri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Halk arasında Karaman Kimyonu, Keraviye ve benzeri isimlerde de anılan Frenk kimyonu kullanımı Doğu Anadolu, Asya ve Avrupa’da oldukça yaygındır. Genelde iki yıl ömürleri olmakla beraber 40 – 100 cm yüksekliklerde görülmektedir. Etli bir köke sahiptir. Şemsiyeye benzeyen 8-16 saplı dalı bulunan pembe ve beyaz çiçeklere sahiptir.

Olgun meyveler toplandıktan sonra kurutularak kullanılır. %7 oranında esans ve bu esansta da %55-65 oranında canvon ve limonen benzeri terpenlere sahip bir bileşimi vardır. Kişiler bu bitkinin yarım çay kaşığı kadar bir miktarını dövüp küçük parçalar haline getirdikten sonra bir fincana koyulur ve üzerine 150-200 ml kaynar su ilave edilir. Demlenmesi için yaklaşık 15 dk bekledikten sonra tohumları süzülerek içilir.

frenk kimyonu kullanımı ve özellikleri

Frenk kimyonu kullanımı bu şekilde yapıldığında kişilere faydası kramp gidermek ve mikrop öldürmektir. Özellikle mide ve bağırsaklarda oluşabilecek kişisel rahatsızlıkları giderirken kullanıldığı görülmüştür. Tedavi zamanında veya döneminde günde 2-3 kez tekrarlanması halinde vücutta mide ve bağırsak rahatsızlıkları ve kramplarıne oldukça iyi gelmektedir.

İştah açıcı, balgam söktürücü ve emzirme dönemindeki kadınlar için süt salgılatıcı amaçlarla da kullanılmaktadır. Yine aynı hamile bir bayanın doğum sonrasında bebeğinin mide sorunları veya gaz sorunları için kullanması tavsiye edilmektedir. Fakat hamile ve emziren bayanların doktorlarına danışmadan kullanmaları sakıncalıdır.

frenk kimyonu

Frenk Kimyonu Kullanımı

Tohumların ezilmesi, baharat gibi toz hale getirilmesi veya yağı çıkartılıp kullanılmasında herhangi hiç bir sıkıntı olmamakla birlikte tohumları ezip kaynar suyla karıştırdıktan sonra günde 3 defadan fazla kullanılmamalıdır. Yağı ise 3-4 damlayı geçmemelidir. Tozu ise yarımşar kaşıklar şeklinde günde 2-3 kez alınabilir.

Aynı zamanda et yemeklerinde de etin o ağır yağının etkilerinden rahatsız olmamak için yemeğinize bir baharat olarak katılabilmektedir. Farklı tatlar ve lezzetler yaratmak için diğer yemek türlerine eklenmesinde sakınca yoktur ve sıkça tercih edilir.

Kadınlarda adet sancılarının şiddetini azaltarak büyük yardımı bulunan bir kimyon çeşididir. Saydığımız bunca faydaya son bir tane daha eklemek gerekirse bu da nefes kokusunu temizlemesi olacaktır. Ağız içerisinde çiğnenerek tüm ağza kokunun yayıldığı fark edildikten sonra atılabilir. Frenk Kimyonunun Faydaları İçin Tıklayınız