Fesleğen  Çayı Ve Faydaları

Hoş kokusuyla evlerimizin içlerinde saksılarımızı, dışında ise bahçelerimizi şenlendiren fesleğen çok kolay yetişebilen tek yıllık otsu bir bitkidir, ince ve dallanmış köklere sahiptir. Nane ve kekik ile yakın akraba olan fesleğenin anavatanı Asya kıtasıdır. Göçler ve savaşlar ile tüm kıtalara yayılan,  dünyanın her yerinde yüzyıllardır üretilen ve tüketilen bir bitkidir. Şifalı etkileri dolayısı ile taze veya kuru olarak kullanılabilir. Evimizin bir köşesinde çok kolay bir şekilde büyütebileceğimiz fesleğen ile ortama hoş bir koku yayabilir, sos ve yemeklerimize lezzet katabiliriz.

Fesleğen çok yaygın olarak kullanılan bir yemek bitkisidir. ABD’de çok sevilen, İtalyan mutfağında yaygın olan Tayland başta olmak üzere birçok Asya mutfağında kullanılan fesleğen Asya’dan dünyaya yayılmıştır. Fesleğenin tıbbi özelliklerinden dolayı en az 5.000 yıldır ekildiğine dair kanıtlar vardır.

Fesleğen ülkelerinin birçoğunun mutfağında oldukça iyi bir yere sahip olmasının yanında şifalı özelliklerinden dolayı hastalık tedavilerinde de kullanılmıştır. Taze yaprakları Fesleğen Çayı olarak, yapraklarından ve tohumlarından elde edilen yağ, ise bitkisel kapsüllerin içerisinde hastalık tedavisinde kullanılır. Ayrıca çay olarak kullanacağımız fesleğenin şifalı yanlarından faydalanabiliriz. Mükemmel bir vitamin kaynağı olan fesleğen, kan akışını arttırır, aromaterapide de kullanılır. Aromaterapi bitkilerin kök, yaprak ve çiçeklerinden damıtılarak elde edilen yağların hastalıkları önleme ve tedavisinde kullanılmasıdır. Fesleğen yeterli bir, K vitamini, manganez, demir, A vitamini ve C vitamini kaynağıdır. İlave olarak iyi bir kalsiyum, magnezyum ve omega-3 yağ asidi kaynağıdır.

Günümüzde çok farklı bitki çayları vardır. Sizlerde taze fesleğenden çay yaparak, içtiğiniz bitki çaylarına yeni bir ilave yapabilirsiniz. Bu bitki çayının tadı, kullandığınız fesleğenin türüne ve ne kadar süre çayınızı demlediğinize bağlı olarak değişecektir.

Fesleğen Çayı Nasıl Demlenir?

Bahçeden yeni toplanmış fesleğenden çay yaparak dilinizdeki tat hücrelerini canlandırın. Fesleğen Çayının güzel tadı yanında birçok faydası da vardır. Önce çayımızı demleyelim. Nasıl mı? Ocağın üzerine bir demlik koyalım, tabii demliğin içine de su… Kaynamaya başlayan suyun içerisine doğranmış fesleğenleri atın. Demlendikten sonra süzerek için. Çay karışımınıza papatya, limon, kekik, nane, biberiye veya adaçayı gibi diğer çay bitkileri atarak yeni tatlar elde edebilirsiniz. Bu karışımlar sizin özel karışımınız olacaktır.

Fesleğenleri çay için hazırlarken şunlara dikkat edelim.

-Mümkünse yeni toplanmış fesleğeni seçelim

-Fesleğenleri, daha sonra kullanacak isek, oda sıcaklığında hafif nemli tutalım.

-Bol su ile güzelce yıkayalım.

-Yaprakları küçük parçalar halinde keselim.

-Kesilmiş fesleğenleri bir fincana yerleştirip, üzerine kaynar su dökelim. Fincanın üzerini kapatalım

-Taze fesleğenlerin demlenmesi 7-10 dakika içerisinde olacaktır. Tatlandırmak için bal eklenebilir.

Fesleğen Saklanması

Buzdolabında, ideal olarak 40C ila 70C arasındaki bir sıcaklıkta saklayın, burada sadece bir hafta muhafaza edebilirisiniz. Fesleğen bundan daha fazla kalırsa büzüşür ve uçlarında siyahlaşmalar başlar. Görüntüsü ve tadı bozulur, sizlerde onu atmak zorunda kalırsınız. Buzdolabında sebzelik bölümünde saklayınız. Mümkünse temiz bir kâğıda sararak ürün çekmecesine yerleştirin. İki ila yedi gün arasında canlılığını muhafaza eden fesleğen daha sonra canlılığını yitirecektir.

Nelere İyi Gelir?

1. Solunum sistemi

Hafif soğuk algınlığı, öksürük, bronşit ve astım gibi solunum yolu hastalıklarında Fesleğen Çayı rahatlatıcı etkiler yapmaktadır. İçerdiği kamfen, eugenol, cineole  olarak bilinen uçucu yağlar yaşanılan tıkanıkların giderilmesinde etkilidirler. Balgam söktürücü etkisi de vardır. Bronşit ve astım semptomlarını rahatlatmak için tavsiye edilir. Fesleğen Çayı anti-bakteriyel, mantar öldürücü, anti-inflamatuar özellikleri sayesinde solunum yollarını temiz tutmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek öksürüğü keser, balgam söktürücü etkisi vardır. Kış aylarında yakamızı bırakmayan nezle, bronşit, yüksek ateş, grip, soğuk algınlığı gibi üst solumum yolu hastalıklarında bağışıklığı güçlendirdiği için koruma sağlar.

Öksürük için Fesleğen Çayı tarifi:

Bir tatlı kaşığı kadar taze fesleğen, iki dilim zencefil, bir parça kabuk tarçın birkaç yaprak adaçayı, bir su bardağı suda 5 dakika ağzı kapalı olacak şekilde demlenir. Öksürüğü yumuşatmak için ve balgam söktürmek için akşamları 2 bardak içilebilir.

2. Yaşlanma ve Cilt Sağlığı

Fesleğen Çayı anti-aging (yaşlanma karşıtı) faydaları barındırır. İçerdiği flavonid ve tanin içeriğinden dolayı, Fesleğen Çayı, hücre yaşlanmasını engellemekte mükemmeldir. Bu maddeler, esansiyel yağı ile birlikte, serbest radikallerle mücadele ederek, yaşla birlikte gelen kırışık ve çizgilerin oluşmasını önler,    dokuları yol açtığı bozulmalara karşı korur. Fesleğen güzel bir cilt için gerekli olan besin ve antioksidanlar yönünden çok zenginidir. Fesleğen Çayı, vücudumuzdan toksinlerin uzaklaştırarak enfeksiyonlardan cildi uzak tutmaktadır. Sivilce ve aknelerin tedavisinde olumlu etkileri saptanmıştır.

3.Kalp Sağlığı

Fesleğen, magnezyumu içerisinde bol miktarda barındırmaktadır. Magnezyum kalp hastalıklarının önlenmesinde gerekli olan hayati bir besindir. Kan damarlarının düzgün çalışmasını sağlayarak, kolesterol birikmesini önler, kan akışını düzenler. Fesleğende bulunan antioksidanlar serbest radikal hasarından kalbi korur. Fesleğen Çayının düzenli alımı düşük kan basıncını ve kolesterol düzeyini azaltmakta etkilidir. Fesleğen Çayı kullanımı damar sertleşmesi riskini azaltır.

4. Stres

Fesleğen Çayı adaptojen durumu barındırır. Adaptogenic otlar, vücutta sistemleri dengeleme, uygun değer düzeyde çalıştırma için yardımcı olmaktadırlar. İçerisinde  bulunan doğal özler, stresi önler. Çok az bir süre içerisinde  gerginliği alarak sizleri rahatlatır. Az miktarlarla tüketilen bu çay, stres hormonu olan kortizolun aşırı salgılanmasını engeller. Fesleğen Çayı, stresli duygular ile başa çıkmak için son derece idealdir. Pozitif endorfinlerin (ağrı azaltıcı hormonlar)salgılanmasını artırır. Fesleğen Çayı, stresi engellediği için günlük yaşantımızda daha pozitif olmamızı sağlar.

Fesleğenli Ayran

Evde keyif için fesleğeni ayran… Yoğurt, tuz, su ve 8 yaprak fesleğen. Mutfak robotuna yoğurdu koyuyoruz, fesleğenleri üzerlerine ekleyip, çalıştırıyoruz. Sonra suyu ve tuz ekleyip yine karıştırıyoruz. İşte size ferah ve özel bir ayran

5. Sindirim

Fesleğen Çayı tüketmek sindirime iyi gelmektedir. Yemek sonrası içilen birkaç bardak rahat bir sindirim sağlar. Çocuklara kusma, ishal veya mide bulantısı gibi durumlarda rahatça verilebilir. Çocuklarda mide virüsü yüzünden oluşan ateşi dengeler. Ağır yemeklerden sonra tam bir kurtarıcıdır.

Fesleğen İle Hazımsızlık çayı:

Bir bardak su kaynatılır, bunun içerisine yarım çay kaşığı anason, yarım çay kaşığı rezene ve bir çay kaşığı kadar taze fesleğen yaprağı atılarak 5-10 dakika boyunca demlenmesi beklenir. Süzüldükten sonra, tok karnına tüketilir.

6. Böbrekler

Böbrek dokusunda aşırı sıvı varsa diüretik etkisi ile bunlardan ve toksinlerden kurtulmamıza fesleğen çayı yardımcı olur. Böbrek taşı oluşumunu azaltır.

7. Ağız enfeksiyonları

Fesleğen diş macunu olarak da kullanılmaktadır. Kötü nefes ve diş eti iltihabı için ev yapımı ilaç  yapılabilir. Kötü kokuyu yok eder ve ağız içi iltihaplarını azaltır.

8. Baş ağrısını

Fesleğen Çayı,  tansiyon baş ağrısı için doğal  bir çözümdür. Anti-enflamatuar ve yatıştırıcı özellikleri ile hücresel oksijenlenmeyi düzenler. Çay kullanımı  ayrıca  kan dolaşımının gelişimine yardımcı olur.

9. Enflamasyon

İncinme ve eklem yangılarında bu çay faydalıdır. Enflamasyonu düşürür, fazla sıvıların atılmasına sebep olarak, ağrıyı azaltır. Günlük olarak tüketiminde iltihaplı romatizma ve kireçlenme ağrılarında azalmaya sebep olur.

10.Diyabet Tedavisi

Fesleğen Çayı düzenli kullanımı kan şekerini düşürerek, diyabeti kontrol altında tutmaktadır.

11.Saçlara Etkisi

Cansız saçlar Fesleğen Çayı ile aralıklar ile yıkanırlarsa parlaklık kazanırlar. Ciltte tıkanmış gözenekleri temizleyerek açar, saç diplerini temizler, gözeneklerdeki iltihaplanmayı azaltır. Doğal bir kullanımı olduğundan, fesleğen evde saç bakım ürünleri yapımında en fazla kullanılan bitkidir.

Zararları Var mı?

Tansiyon rahatsızlığı bulunan kişilerin fesleğen kullanırken dikkatli olmaları gerekir. Fesleğenin kan şekeri üzerindeki etkileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bu nedenle kronik bir diyabet rahatsızlığı bulunan ya da diyabet tedavisi gören kişilerin düzenli olarak fesleğen kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekmektedir.

Kan dolaşımını etkileme özelliğinden dolayı ameliyat olmadan önceki kullanımı doktor tavsiyesine bağlıdır.

***Dikkat***Hamilelik ve emzirme dönemlerinde fesleğen yemek sağlıklıdır ancak bu dönemlerde Fesleğen Çayı ya da yağı tüketilmesi önerilmez.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.