Müzik indir

arama

Ferfelek Tohumu Faydaları ve Kullanılışı

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Latince adı Semen Arecae ve Palmae olan Ferfelek Tohumu ülkemizde  Ferfiyen ve Fufal olarak bilinir.

Ferfelek tohumu, ferfelek bitkisinin olgun meyvelerinin kurutulması ile elde edilebilmektedir. Ferfelek otunun 3 cm uzunluğu ve 2 cm kalınlığı bulunmaktadır. Üst yüzey kısmı esmer olmak ile birlikte otun bileşiminde %0,1- 0,4 oranında arecolin alkaloidi vardır. Ayrıca içeriğinin %15’i sabit yağ, %15’i taneden oluşmaktadır. Bitki maalesef ülkemizde yetişmemekte ve uzak doğu ülkelerinden sipariş edilmektedir.

Ferfelek tohumu eski Mısır’da baharat olarak kullanılmaktaydı. Doğu’da yerliler tarafından sakız makamında ayrıca tütsü makamında da halk tarafından kullanıldığı bilinmektedir.

Ferfelek Bitkisi Tohumunun Faydaları

Ferfelek tohumu çeşitli bağırsak parazitlerinin vücuttan arındırılması için geçmiş dönemin hekimleri tarafından önerilmekteydi. Bağırsak parazitleri olan tenya, yuvarlak kurtlar, kancalı kurtlar ve bunlar dışında bağırsaklarda oluşan tüm mikropların temizlenebilmesi için bu otu bulunmaz bir nimet olarak görülür ve kullanılırdı. Bitki tek başına deva olarak kullanıldığı gibi farklı bitkilerle de birleştirilerek etkisi kuvvetlendirilip kullanılabilmekteydi.

Hazımsızlık, dizanteri ve durgunluk gibi hastalıkların tedavisi için de kullanıldığı bilinmektedir. Acı ve keskin bir tada sahip olan bu bitki, mide ve bağırsakların içerisine girerek burada bulunan enzimleri harekete geçirir; ağrıyı hafifleterek bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur. Bu sayede kabızlık gibi sorunların ortadan kaldırılmasında da etkili olarak kullanılmaktadır.

Ayakta oluşan, ödem veya farklı problemlerin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Bitki vücuttaki enzimlerin hareket etmesini sağladığı için idrar çıkma sıklığını artırır. Bunun yanında aşırı nem gibi nedenlerle ayaklarda oluşmuş olan ödemlerin vücuttan akmasına yardımcı olabilmektedir.

Bu bitki tüm bu sorunların çözülebilmesi için geçmişte hekimler tarafından kullanılmış önemli bitkiler arasında yer almaktadır. Fakat günümüz tıp dünyasındaki gelişmeler bu otun kullanımını azaltmış ve bitki hakkındaki araştırmaları azaltmıştır. Bu nedenle tohumun kullanımı tamamen kişinin kendi iradesine kalmıştır. Geçmiş dönemde bu otu kullanan kişilerde herhangi bir yan etki görülmemiş olmasına rağmen kullanmadan önce doktorunuza başvurmanızda fayda var.