Müzik indir

arama

Fener Çiçeği (Kniphofia)

fener çiçeği
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Anavatanı Tropik Afrika ve Güney Afrika’dır. Çok yıllık olan Fener Çiçeği sulak alanlarda yetişmeyi sever. Bu yüzden de daha çok dere yataklarının sırasında yayılım gösterir. 70’e yakın kadar türü olan bir bitkidir. Genel özellik olarak bitkinin çiçekleri uzun bir sap üzerinde bulunan küçük farklı renklerde olan çiçeklerin sıralanmasıyla oluşmaktadır. Bu uzun sap rengarenk çiçeklerin birleşmesiyle oluşmasından dolayı çok dikkat çekmekte ve görsel güzelliğinden sebep fener çiçeği olarak adlandırılmıştır.

Fener çiçeği suyu çok sevmesinin yanında güneşli ya da yarı güneşli yerlerde olmayı sever ve daha hızlı gelişim gösterir. Güneş almanın yanında köklerinin sıkı sıkıya bağlandığı toprağın verimli ve humuslu olmasının yanında akan su gören topraklar onlar için çok idealdir.

Fener Çiçeği Bakımı

Zambakgiller familyasına ait olan fener çiçeği soğanlı bir bitkidir. Soğanlı bitkilerin dikilmesi ve büyütülmesi tohum olarak ekilen bitkilerin büyütülmesinden daha kolaydır ve soğanlı bitkinin ekim zamanı bitkinin çiçek açacağı mevsime göre değişiklik göstermektedir.

fener çiçeği bakımı

Haziran-Temmuz aylarında çiçek açmaya başlayan bu bitkinin çiçekleri son aşama da turuncu renge dönerek dökülmektedir. Bitki büyüme döneminde az su istemektedir ve bitkinin sonra ki yıllarda daha iyi gelişim göstermesi için sonbaharda çiçeklerinin kesilmesi gerekmektedir. Doğru mevsimlerde yapılan müdahaleler bitkinin daha iyi gelişim göstermesinin yanında daha güzel çiçekler açmasını sağlayacaktır.

Saksı çiçeği olarak bakmak istiyorsanız eğer biraz geniş bir saksının içinde humuslu toprağa ekmek suretiyle, gelişme gösterdiği yani saksıya diktiğin zamanda biraz fazla sulama istemektedir. Daha sonra ise bitkiyi güneş alan bir yere ya da biraz gölgeli bir alana alabilirsiniz burada gelişimini iyi bir şekilde tamamlayacaktır.

fener çiçeği

Fener çiçeğinizi uzun bir saksıya alarak ve birkaç tane çiçeği yan yana dikerek çok güzel görseller oluşturabilirsiniz. Laleye benzeyen bir yapısı olmasına rağmen daha çok egzotik bir havası bulunan güzel görünümlü bir çiçektir.