Müzik indir

arama

Farekulağı Bitkisi (Anagallis)

farekulağı bitkisi faydaları
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Farekulağı bitkisinin bilimsel adı Anagallistir. Çuha çiçeğigiller familyasına ait farekulağı bitkisi  Avrupa ve Kuzey Afrika bölgesi kökenlidir. Ayrıca bitki tek yıllık olmasına karşılık dayanıklı ve otsu bir bitki türüdür. Türkiye’de ise yetişme alanları arasında yol kenarı ve ekin ekilen tarlalar yer almaktadır. Bitki yaprak kısmının sapsız olması ve çiçek renklerinin kırmızı ve mavi olması ile dikkat çekmektedir. Dallarının uç kısmında demet şeklinde bulunan çiçekleri ile dikkat çekmektedir. Yapraklarının alt kısmı ise tüylü olması ile dikkat çekmektedir.

Farekulağının çiçekleri yaz aylarında toplanıp kurutulmaktadır. Ayrıca çiçeklerinin içeriğinde terpinol, terpinin, vethymol gibi kokulu maddelere barındırmaktadır. Farekulağı çiçeklerini bulutlu havalarda ve geceleri kaparken, parlak ve güneşli havalarda hemen açmaktadır. Bitkinin kayalık bahçelerde ya da kuru topraklarda dahi gelişebilmektedir.

farekulağı bitkisi faydaları

Farekulağı bitkisi faydaları

Farekulağı bitkisi iştah açıcı olması, vücut direncini arttırması, nezleyi kesmesi, göğüsleri yumuşatması ve öksürüğü gidermesi ile bilinmektedir. Ayrıca balgam söktürücü özelliği ve diş ağrısı kesmesi ile de bilinen otlar arasında yer almaktadır. Eğer görme konusunda probleminiz var ise bu durumda da fare kulağını rahatça kullanabilirsiniz. Mide spazmı ve diğer mide rahatsızlıklarında yatıştırıcı olarak kullanılmaktadır. Üstelik fare kulağı otuna yaraların iyileştirilmesi için hazırlanmakta olan ilaçların bileşenlerinde de rastlayabilirsiniz.

farekulağı bitkisi kullanımı

Farekulağı otunun kullanımı

Farekulağı otunun midevi yatıştırıcı, spazm giderici etkisinden yararlanmak isteyen kişilerin farekulağı otunu kekik ile birlikte kaynattıktan sonra bal ile tatlandırıp gargara yapmaları gerekmektedir. Ayrıca bu karışım çay şeklinde de tüketilebilir.

Görme kaybı yaşayan kişiler sorunlarının ortadan kaldırılabilmesi için farekulağı otunu kaynatıp bal ile tatlandırıp uzun süre boyunca içerse görme kayıplarının önüne geçilebilir.