Müzik indir

arama

Evde Turşu Nasıl Yapılır? Ev Turşusunun Faydaları ve Zararları

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Kış mevsiminde bolca tüketilen bir ürün olan turşunun içinde kullanılan malzemeyle de bağlantılı olarak pek çok faydası bulunuyor. Tüketilecek turşunun ev yapımı turşu olması tavsiye ediliyor. Evde turşu nasıl yapılır ve faydaları nelerdir?

Turşu yapımında kullanılan sirke anti-bakteriyel bir maddedir. Az miktarda ve sulandırılarak kullanıldığında vücut için doğal bir temizleyicidir. Turşuda da sulandırılmış olarak bulunduğundan faydalarından turşu tüketerek yararlanılabilir.

Turşu sodyum, magnezyum, potasyum, fosfor, demir, florin ve bakır gibi maddeler içerir. Turşusu yapılan meyve ve sebzenin de faydalarıyla birleştiğinde doğal bir ilaçtır. Endüstri üretimi yerine evde yapılan turşular sağlık için faydalı besinler olarak tavsiye ediliyor.

Lahana, salatalık, acur, havuç kornişon, fasulye, pancar, karnabahar, patlıcan, biber, domates, mor lahana, soğan, armut, elma, ayva, yaban eriği, acur, kavun turşusu yapılan sebze ve meyvelerdendir. Karışık turşu besin değeri en yüksek turşu olarak yapılması ve tüketilmesi tavsiye edilen turşulardandır.

Evde yapılan turşu katkı maddesi içermediği tuz, su ve sirkeyle yapıldığı için ev yapımı olmayan turşulara tercih edilmelidir. Yani turşuyu evde yaparak tüketmek gerekiyor.

Evde turşu yapımı

Evde turşu yaparken turşusu yapılmak istenen malzemeye göre su, limon, sirke, sarımsak, nohut, fesleğen, lahana yaprağı, kereviz yaprakları, defne yaprağı, tane karabiber, dere otu, maydanoz ve karanfil gibi faydalı malzemeler kullanarak hem aroma vermiş hem de turşuyu doğal bir ilaca dönüştürmüş olursunuz. Evde turşu yaparken dikkat edilmesi gereken turşu fermantasyon süresince güneş almayan serin bir yerde ağzı sıkı bir şekilde muhafaza edilmelidir. Fermantasyon sürecinde sirkeli tuzlu çözelti olan turşu bakterilerin üremesini engeller. Faydalı bakterilerden probiyotik bakterilerin üremesini sağlar. Evde turşu tarifi için sitemizde yer alan turşu tariflerini inceleyebilirsiniz. Evde lahana turşusu yapımı için tıklayınız

Ev turşusu faydaları

Turşu özellikle kullanılan malzemenin faydalarını içerir. Evde yapılan turşu da uzun bir fermantasyon süreci ve katkı maddesiz olduğu için faydalarının etkisi fazladır.

Bağışıklık sistemini güçlendiren probiyotik bakteriler kansere, gribe ve soğuk algınlığına karşı korur.

Kalp ve damar hastalıklarına karşı korur.

Yağ oranı ve kalorisi düşüktür bu nedenle kilo almayı önler.

Lifli sebze veya meyvelerle yapılan turşu kabızlığı giderir.

Yemekle birlikte tüketilen turşu kan şekerini dengeler.

Turşusu yapılan meyve ve sebzeler içeriğindeki, mineral, vitamin ve antioksidan maddelerle vücudu güçlendirerek, başta kanser olmak üzere pek çok hastalığa karşı vücudu korur.

Sebzelerde bulunan antioksidan maddeler zengin olduğu için kanser hücresinin oluşumunu engeller. Örneğin mor lahana ve karnabahar turşusu antioksidan deposudur

Metabolizmayı hızlandırdığı ve kabızlığı giderdiğinden zayıflamak isteyenler için uygun bir besindir.

Turşunun zararları

Turşu sirkeden dolayı mide hastalığı olanların dikkatli tüketmesi gereken bir besindir. İçeriğinde yüksek tuz yüksek tansiyon, kalp, şeker, böbrek hastaları için zararlı olabilir.