Müzik indir

arama

Eriogonum Bitkisi Özellikleri

Eriogonum Bitkisi
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Polygonaceae familyasına dahil olan çiçekli bitkilerin genel adına Eriogonum denilmektedir ve bu familyaya ait cinsler Kuzey Amerika bölgesinde bulunmaktadır. Eriogonum, yabani kara buğday olarak da bilinmektedir. Son derece zengin bitki cinsleri arasında yer aldığı söylenebilir.  Bu cinsin türleşmeleri aktif olarak hala devam etmektedir. Bitkinin uzunluğu ve çiçek rengi bulunduğu konuma göre değişim göstermektedir.

Ayrıca sahil boyunca bulunduğu konuma göre ve yaşama alanında bulunan sert deniz rüzgarlarına bağlı olarak yaşama süresi değişim gösterebilmektedir. Fakat bu bitki çok sert hava şartlarına maruz kalmadığı durumda çok yıllık bir bitkidir. Yüksekliği minimum 70 santimetreye kadar düşebilmektedir ve bulunduğu bölgede yayılabilmektedir.

Bitki kayalık bölgelerin yamaç kısımlarında ve kaya duvarlarında yaşayabilmektedir. Ayrıca bu bitki doğal olarak ekildiğinde can suyundan sonra ek suya ihtiyaç duymamaktadır. Güneş ihtiyacı okyanus kıyısında bulunmaktadır. Eğer iç bölgelerde yetiştirilecek ise yoğun güneş ışığına maruz kalmamalıdır.

Eriogonum’a ait bitki türlerinin bazılarının kelebek ve güveler tarafından besin kaynağı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bu canlıların pek çoğu sadece tek bir besin kaynağı ile beslenebilmektedir ve tırtıllar bu neden ile sadece tek bir eriogonum türünü tercih edebildiği gibi bazen de bitkinin tek bir taksonumdan beslenmeyi tercih edebilmektedir. Hatta bazı böcek türlerinin bu bitkinin neslinde meydana gelebilecek herhangi bir sorundan etkilenebileceği düşünülmektedir.

erigonum

Eriogonum Faydaları

İçeriğinde bulunan önemli besinler maddeleri sayesinde damar duvarının kuvvetlenmesine yardımcı olur. Eriogonum’un içeriğinde bulunan proteinler sayesinde kolesterol ve kan basıncının düşmesi sağlanır ayrıca kabızlık problemi olan kişilerin kabızlık problemi ortadan kalkmaktadır. Ayrıca bu bitkiden elde edilmekte olan bal çocuklarda kullanıldığında kronik öksürük sorunu ile karşı karşıya kalan kişi ve çocukların sorunları ortadan kaldırılmaktadır. Ayrıca antioksidan ve antigenotoksik kimyasallarını içeriğinde barındırmaktadır.

Eriogonum kişide alerjik reaksiyon ortaya çıkartabileceği ve iyi pişirilmediği taktirde ortaya ciddi sorunlar çıkartacağı için kesinlikle dikkatli kullanılması gerekmektedir.