Müzik indir

arama

Erik Çeşitleri ve Faydaları

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Erik faydaları ve mayhoş tadı ile revaçta olan bir meyvedir.  Ağacının yayılım alanı da oldukça geniştir, çok kurak ve yüksek yerler hariç hemen her yerde yetişir. İlkbaharda çiçeklenen erik ağacı türüne göre farklı aylarda olgunlaşır. Türkiye’de yaklaşık 200 tür erik ağacı bulunmaktadır.

Erik ağaçları türüne göre büyük ve küçük olabilir. Erik sert çekirdeklidir. Meyvesi suludur. En çok bilinen ve sevilen erik ağacı türü can eriğidir. Erik türleri; yeşil, kırmızı, mor ve açık sarı renkte olabilir.

Eriğin anavatanı Anadolu’dur. Göçler, savaş, ticaret vb. nedenlerden dünyada yayılım göstererek yetiştiği bölgelere uyum sağlamıştır.

Erik meyvesi taze olarak tüketildiği gibi kurutularak, reçeli, hoşafı, pestili yapılarak da değerlendirilmektedir.

Besin değeri yüksek olan erik diyet yapanlar için ara öğün olarak tüketilebilir. Yüksek besin değeri olan erik tokluk hissi yaratır.

erik-faydalari

Erik faydaları

Lif zengini erik; A, C, E ve K vitaminleri ile demir, magnezyum, fosfor, potasyum minerallerini içeren güçlü bir antioksidandır.

Erik hem hastalıkların iyileşmesinde yardımcı hem de mineral, lif ve vitamin açısından zengin oluşuyla hastalık oluşumuna karşı koruyucu etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini güçledirir.

Kan şekerini dengeler, bu yüzen şeker hastalarının tüketebileceği meyvelerdendir. Özellikle kuru erik kemik erimesine iyi gelmektedir. Bağırsakları çeklıştırır, kabızlığa iyi gelir. Sinir sistemini güçlendiren erik kan yapıcı özellik taşımaktadır. Böbrek ve karaciğer hastalıklarında destek gıda olarak önerilmektedir. Bağırsak kurtlarını düşürür. Yüksek tansiyona iyi gelir.

Astıma, gripe, kalp krizine karşı korur ve tedavi sürecinde vücudun direncini güçlendirerek destek olur. Yapılan araştırmalar da eriğin önlediği hastalıklardan biri de bazı kanser türleridir. Özellikle meme kanserinin oluşmasını engelleyen besinlerdendir.

murdum-erigi

Erik çeşitleri

Erik çeşitlerinin en çok bilinenlerini aşağıda listeledik:

Can eriği ( Anadolu )
Papaz eriği ( Anadolu )
Mürdüm eriği
Tatlı üryani eriği
Kiraz eriği
Avrupa eriği
Reine Claude Violette
Reine Claude Verte
Damson eriği
Kara erik
Köstendil eriği
Japon eriği
Çakal eriği
Meksika eriği
Angeleno
Santa Roja
Red Kennen
Climax
Formasa
President ( İngiltere )
Giant eriği
Red Heart ( Amerika )
Stanley ( Amerika )
Karagöynük eriği

 • Erik Ağacı Bakımı
  3 sene önce

  […] Erik ağacının gübreleme işleminin iki yılda bir kez ağaç başına 50 kilo iyi yanmış şekilde çiftlik gübresi ile yapılmalıdır. Kimyasal gübreler tercih edilecek ise gübre miktarı toprakların besin madde durumu, toprak tipi, ağaç yaşı, alınan ürün miktarına ve ağacın gelişimine göre farklılık göstermektedir. Verilecek olan gübrenin yaprak ve toprak analizine göre verilmesi en uygun gübreleme tekniğidir. Erik Çeşitleri ve Faydaları İçin Tıklayınız […]

  3
  yorum beğen