arama

Erik Dondurucuda Nasıl Saklanır?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden biri olan erik sert görünümünden dolayı her ne kadar dayanıklı gibi dursa da iyi bir şekilde muhafaza edilmediği taktirde bir süre sonra yenilemeyecek hale gelebiliyor. Eriği yazın olduğu gibi kışın da tüketmek isteyenler farklı alternatifleri kullanarak eriği muhafaza etmektedirler. Bunlardan biri yeşil erik yada siyah eriği dondurucuda saklamaktır.

Eriğin saklanması için en ideal sıcaklık 0 derecedir. Bu sıcaklık koşullarında yaklaşık 2-4 hafta arasında rahatlıkla saklanabilir. Fakat daha sonrası için dış yüzeyinde değişimler gözlenmese dahi meyvenin içinde çürüme ve yumuşamalar başlar. Dondurucuda saklamak için ise şu yöntemleri kullanabilirsiniz.

Dondurucuda saklamak için:

İlk önce derin dondurucuda saklayacağınız erik miktarını güzelce yıkayınız. Yıkadığınız her meyvenin çekirdeğini çıkarın. Tercihe göre eriklerini bütün veya blender yardımıyla parçalara ayırabilir ve püre haline getirebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz erik pürelerini saklayacağınız saklama kaplarının içine veya buzdolabı poşetlerine eşit miktarlarda koyarak ağızlarını kapatıp derin dondurucuya yerleştirebilirsiniz. Bu püreleri ilerleyen dönemlerde serinletici meyve suları veya kokteyllerin lezzetlenmesi için istediğiniz miktarda çıkararak içine atabilirsiniz.

Derin dondurucuda erik saklamanın başka bir püf noktası da şu şekildedir:

Erikleri dondurucuya koymadan önce sağlık açısından güzel bir şekilde yıkayın. Yıkadığınız eriklerin buz tutmaması için güzelce kurulayın. Daha sonra erikleri koyacağınız buzdolabı poşetlerine yerleştirin. Erikleri buzdolabı poşetine yerleştirirken kullanacağınız ölçülerde koymanız size daha rahat bir kullanım sağlayacaktır. Buzdolabı poşetlerine erikleri yerleştirdikten sonra poşetin içerisinde ki havayı bir pipet yardımıyla içinde hava kalmayacak şekilde çekin.

Poşetlerin içinde ki havanın tamamen alınmasında amaç eriklerin karlanmasını önlemektir.

dondurucuda erik saklamak

Erikler derin dondurucuda belirtildiği üzere saklanmazsa yumuşama, karlanma gibi sorunlar ile karşılaşabilir. Hatta biraz tadını yitirebilir. Dondurucudan çıkarmış olduğunuz erikleri hoşaf yapımında kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra erikler çözüldükten sonra püre haline getirerek sos, marmelat şeklinde de tüketebilirsiniz. Meyvelerin çözülmesini oda sıcaklığı veya buzdolabının alt kısmını kullanın.

Derin dondurucuda eriği konserve şeklinde de saklayabilirsiniz. Derin dondurucuda saklarken cam kapların kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine saklama kaplarının veya buzdolabı poşetlerinin kullanılması daha uygundur. Erik derin dondurucuda 1 yıla yakın bir sürede saklanabilir. Derin dondurucudan çıkarılan eriğin kısa sürede tüketilmesi ve tekrar dondurulması önerilmemektedir.