arama

Elodea Bitkisi Nasıl Yetiştirilir?

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Elodea bitkisi anavatanı Güney Amerika olan bir bitkidir. Fakat uygun şartlar sağlandığında dünyanın her yerinde yetiştirilebilmektedir.

Sıcaklık: 10 derece ile 30 derece arasında değişmekte olan sıcaklıklara dayanıklılık göstermesine karşılık 37 dereceye dahi dayanıklılık gösterebildiği durumlar bulunmaktadır. Fakat çok sıcak ve çok sıcak hava koşullarında dallanma, büyüme durur ve metabolizma yavaşlar.

Ayrıca sürekliliğini durdurarak canlılığını sonlandırarak çürümeye başlamaktadır. Fakat ani sıcaklık değişimlerinde hassas olduğu bilinmelidir. Bu nedenle 30 litrenin altında olduğunda randumanını tam olarak gerçekleştiremeyeceği için gelişimini sergileyememektedir. Su oranının az olması durumunda ise gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı artar ve bitkinin çürümesi artmaya başlar. Fakat değişen çevre koşullarına göre bitkinin çürüme, gelişme koşullarında farklılık olması da muhtemeldir.

elodea bitkisi

Işık: pek çok kaynağa bakıldığında Elodea bitkisinin az ışıkta dahi dayanıklı olabildiği görülmektedir. Fakat bu kısmen doğru bir bilgidir. Çünkü odada bulunan çok az bir ışık dahi bitki yaşamını sürdürebilmesi için yeterli görülmektedir. Işığın şiddeti arttığında ise bitki boylanmaya başlar. Bitki şiddetli ışıkla karşılaştığında ise çeşitli noktalarından filiz vermeye başlar.

CO2: eğer bitkiye 12 saat boyunca aydınlatma yapılır ve 12 saat boyunca karanlıkta bırakılırsa problem yaşamaz ama balıklı bir ortamda bırakılırsa gelişiminde problem yaşamaz. Eğer mümkünse bitkinin havadan faydalanabilmesi için suya hava taşı konulabilir ya da hava verilerek suda çözünmekte olan gazlar dengede tutulabilir.

Gübre: balık besleyen ortamda bitkiye balığın dışkısı gübre gübre görevi görmektedir. Eğer balıklı bir ortamda beslemiyorsanız bitkinin suyunu değiştirdiğiniz dönemlerde her 10 litre su için 100 ml kadar maden suyunu bitkinin suyunun içerisine karıştırmanız yeterli olacaktır. Eğer gübre kullanımında ısrar ediyorsanız sıvı gübrelerden çok az miktarda kullanmanız bitkinin gelişebilmesi için yeterli olacaktır.

Üreme: filizlerinin alt kısmından ya da üst bölümünden ortalama 10 ila 20 cm arasında parçalar keserek yeni bireylerin oluşmasına yardımcı olabilirsiniz.