Elma Yaprağı Kullanımı ve Faydaları

Meyvesinin yanı sıra elma yaprağı kullanımı faydaları açısından tercih edilmektedir. Gül ailesine mensup bir meyve türü olan elma dünyanın pek çok ülkesinde ve ülkemizde de yetiştirilen bir meyvedir.

Ülkemizde özellikle elma denildiğinde aklımıza önce güzel, lezzetli ve sulu elmalarıyla tanınan Amasya ili gelir.

Bu meyve görsel açıdan göz doldururken içinde  magnezyum, fosfor, bakır, manganez ve C, K, E, A vitaminleri sayesinde de sağlık deposu görevindedir. Elma soymadan yenildiği zaman kabuğundaki lifler sayesinde daha fazla yarar sağlar.

Elmanın kendisinde bulunan bu vitamin ve mineraller elmanın çiçeği ve yaprağında da aynı şekilde bulunmaktadır. Elma yaprağı kullanımı da faydaları açısından meyvesi gibi tercih edilen gıdalardandır.

Elma Yaprağı Faydaları

Elma yaprağı elmanın kendisinde bulunan faydaların hepsini aynı şekilde sağlar ve birçok hastalığa iyi gelir bağışıklık sistemini güçlendirdiği için bizi hastalıklara yakalanma ve hastalıkları atlatma konusunda destekler.

Kronik öksürükten bir türlü kurtulamıyorsak elma yaprağı bu konuda bize yardımcı olabilir. Sadece birkaç elma yaprağını kaynatıp içmemiz yeterli olacaktır.

Zehirli hayvanlar tarafından ısırılmış ya da sokulmuşsak elma yaprakları ile hazırlanan ve bal katılan çay vücuttan bu zehrin atılmasını sağlar.

Elma yaprağı çayı idrar söktürücüdür. Hazımsızlık problemini çözer. Baş ağrısına iyi gelerek bizi rahatlatır.

Kış aylarında grip, nezle gibi hastalıklara yakalanmama konusunda yardımcıdır.

Elma yaprağı kullanımı

Elma Yaprağı Kullanımı: Elma Yaprağı Çayı

Elma yapraklarını kullanmak ve bu yararlarından faydalanmak istiyorsak çok fazla seçeneğimiz yoktur. Sadece çay olarak tüketmemiz gerekmektedir. Eğer elma yapraklarından çay yapıp içmek istersek yaprakları alıp güzelce çeşmede yıkamamız gerekmektedir. Bunun sebebi toz, kir ve tarım ilacı atıklarını temizlemektir. İçeresinde kaynar su bulunan demliğin içine elma yapraklarını atarız.5 dakika boyunca elma yapraklarını kaynatırız. Daha sonra demliği ocaktan alarak dem almasını sağlarız. Ilıyan ve demlenen çayı ister bu şekilde istersek de bal ile tüketerek faydasını daha da artırabiliriz.

Yaşadığımız yer itibariyle elma yapraklarını bulmak her zaman kolay olmayabilir. Bu sorunu aşmak için imkanımız olduğu zaman elma yapraklarını biraz fazla toplayıp kurutarak her zaman elimizin altında bulundurabiliriz. Kurumuş elma yapraklarını cam bir kavanozda saklayarak istediğimiz zaman kullanabiliriz. Bu sayede elma yapraklarının kullanım süresi de uzamış olur.

Avast

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.