Müzik indir

arama

Elma Kurusu Yapılışı ve Kullanımı

Elma Kurusu
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Ülkemizde bol miktarda ve değişik türlerde bulunan elma, insan sağlığına oldukça faydalı bir meyvedir. Öksürüğe iyi gelir, ateş düşürür, bağırsakları çalıştırır, C vitamini açısından çok zengin olduğu için soğuk algınlığına karşı önemli bir ilaç olarak kullanılabilir. Vücut direncini artırır ve vücudu zinde tutar. Faydaları saymakla bitmeyen elmayı ister taze bir şekilde ister kuru bir şekilde tüketebiliriz. Elmaları kuru olarak tüketmek istersek bunun için en uygun zaman eylül ayıdır. Çünkü bu ayda organik elma bol olarak bulunur.

Elmalar kurutma aşamasına geçilmeden önce soğuk suyla güzel bir şekilde yıkanmalıdır. Soğuk su elmaların daha diri durmasını ve kararmasını önler. Yıkanan elmalar kabuklu ya da kabuksuz olarak doğranıp kurutulabilir. Fakat kabuklu bir şekilde kurutmak daha sağlıklı olur çünkü elmanın kabuğunda bol miktarda lif bulunur. Elmalar isteğe bağlı olarak dilim dilim ya da halka halka halka doğranarak kesilebilir. Kesme işleminden sonra elmalar için temiz ve güneş alabilen bir yer ayarlanır. Daha sonra buraya temiz bir bez serilerek elmalar üzerine birbiri üzerine gelmeyecek şekilde dizilir. Elmaların birbirine teması kurumayı geciktirebilir ve de küflenme yapabilir. Eğer elmaların kurumasının daha hızlı olmasını istiyorsanız elmaların yerle olan temasını kesip üst yüzey gibi alt kısımlarında hava almasını sağlamanız gerekmektedir. Bunu elmaların altına çamaşır teli koyarak ya da elma kasası koyarak yapabilirsiniz.

elma kurusu

Elmalar kurumaya hazır olduktan sonra kurutma aşamasına geçilir. Fakat elmaları ilk gün gölgede bırakalım. Sonraki günlerde ise doğrudan güneş gören bir yere koyalım. Elmaları gün içinde kontrol ederek çevirelim. Bu şekilde elmaları kurutana kadar devam edelim. Kuruyan elmaları toplayarak cam kavanoz ve ya bez torbaya dolduralım. Serin ve kuru bir yerde muhafaza ederek tüketebiliriz.

Elma Kurusu Kullanımı

Kurutulan elmalar birçok yerde kullanılmaktadır. Çay yanında çerez yerine tüketilebilir. Yemeklere meyve kurusu olarak katılarak farklı tatlar sağlanabilir. Kek ve kurabiyelere katılabilir. Ara öğün yapılarak tüketilebilir. Sıcak yaz günlerinde hoşaf yapılarak soğuk olarak içilebilir. Soğuk aylarda şifa olarak çay gibi demlenerek içilebilir.