Müzik indir

arama

Elma Ekşisinin Faydaları

 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • paylaş
 • Beğen
  Loading...

Sağlığa pek çok yönden yararı bulunan elmayı meyve olarak veya elmadan yapılan ürünlerin tüketilmesi sağlıklı yaşam için önemli yer tutuyor. Elma reçeli, sirkesi, elma suyu, pekmezi yapılarak değerlendirilen elmanın ekşisi de Anadolu’da yapılmaktadır. Elma ekşisi faydaları nedir?

Sağlık dostu elma A, B, C, E vitaminleri; kalsiyum, potasyum, magnezyum, fosfor ve sodyum mineraller, organik asitler, lif ve antioksidan maddeler içerir. Elmanın düzenli olarak meyve olarak veya elmadan yapılan ürünlerin tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Elma suyu, reçeli, marmeladı, sirkesi, pekmezi ve ekşisi yapılarak faydaları ve lezzeti değerlendirilmektedir. Elmayla yapılan bütün ürünlerin ve elmanın vücut için geniş bir yelpazede pek çok faydası bulunuyor.

Elma ekşisi faydaları

Elma ekşisi bağırsak ve mideyi rahatlatır, iltihap kurutucudur. Şeker hastalarının tüketebileceği bir gıdadır.

Bakterilerin seviyesini düşürerek diş çürümesini azaltır.

Alzheimer hastalığına karşı korur, beyinde yaşlanmaya bağlı oluşabilecek hastalıkları yavaşlatır.

Parkinson hastalağına karşı korur.

Elmanın ve suyunun pankreas kanseri gelişme riskinizi yüzde 23’e kadar azaltabileceğini yapılan araştırmalar sonucu anlaşılmıştır. Elma kabuğu karaciğer, kolon ve memedeki kanser hücrelerinin oluşumunu engeller. kabul ediyor.

Kan şekerini dengeleyicidir, şeker hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Kolesterolü düşürür, kolesterolün atardamar duvarlarda plak oluşturmasını engeller. Atardamar duvarlarında plak oluştuğunda, kalbe kan akışını azalır ve koroner arter hastalığı oluşur.

Safra taşı oluşumunu önler. Karaciğeri toksinlerden arındırır.

Hem kabızlığa iyi gelir hem ishal durumlarında ishale giderir. Şişkinliği giderir, karın ağrısına iyi gelir.

Bütün lifli besinlerde olduğu gibi kabızlığa iyi geldiği için hemoroid durumlarında acıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Birçok sağlık sorunu kiloya bağlı oluşur. Kalp hastalığı, inme, yüksek tansiyon, diyabet ve uyku apnesi sayılabilir. Lifli olduğu için tokluk hissi yaratır, kalorisi düşük olduğundan kilo alımını engeller.

Bağışıklık sistemini güçlendirir. Antioksidandır kanser türlerine karşı korur.

Katarakt oluşumunu önemli ölçüde azaltır. Elma ve elmadan yapılan ürünler gibi antioksidanlar içeren beslenme diyabet hastalarının katarakt olmasını azaltır.

Elma ekşisi kullanımı ve yapımı tıklayınız

 • Elma Ekşisi Nasıl Yapılır? Nerelerde Kullanılır?
  4 sene önce

  […] Elma ekşisi mide ve bağırsak iltihaplarını giderir, kalorisi düşüktür ve şeker hastalarının rahatlıkla tüketebileceği protein kaynağıdır. Elma ekşisi faydaları tıklayınız. […]

  4
  yorum beğen