Müzik indir

arama

Elma Çeşitleri ve Özellikleri

  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Elma, eski dönemlerden bu yana yetiştirilmekte olan mutedil iklim meyvesidir. Meyveleri yuvarlak ve yumruktan küçüktür. Yeşilden kırmızıya doğru türleri renkleri, kokusu ve tatları bulunmaktadır. Nemli, ılık kesimlerde yetişebildiği gibi yaylalarda da yetişme özelliği göstermektedir. Ülkemizin birçok bölgesinde yetişen farklı elma çeşitleri bulunmaktadır. Dünya üzerinde yetiştirilen elma çeşitleri sayısı 6500’dür. Türkiye’de ise bu cinlerden 460 tanesi yetiştirilmektedir.

En Yaygın Elma Çeşitleri

amasya elması

Amasya Elması: Amasya elmasının ağacı orta kuvvette büyüme göstermektedir. Uzun ömürlü bir ağaçtır. Meyveleri orta iriliktedir. Kabukları ince ve serttir. Meyve olgunlaştığı dönemde gevrek ve suludur. Hasat dönemi Eylül ayının son haftalarıdır. Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetişebilmektedir.

elma cinsleri

Golden Delicious: Ağacı orta kuvvette büyüme göstermektedir. Verimi oldukça yüksektir. Meyveleri büyük ve kalitelidir. Rengi altın sarısıdır.

fuji elma

Fuji: Ağacı oldukça kuvvetlidir. Meyvesi sulu, sert dokulu ve biraz ekşi bir tattadır. Meyvenin rengi ise kırmızı ile karışık turuncu sarıdır. Hasat dönemi ekim ayının sonlarına doğrudur. Elma yetiştirilen bütün bölgelerde yetiştirilebilmektedir.

elma çesitleri

Hüryemez: Ağaç yayvan şekilde büyür ve oldukça kuvvetlidir. Orta derecede bir verim vermektedir. Meyveleri sulu, lezzetli, iri, basık ve yuvarlak şekillerdedir. Uzun süre saklanabilir özelliktedir. Dayanıklı ve kalitelidir. Hasat zamanı eylül ayının ikinci veya üçüncü haftasında yapılmaktadır. İç Anadolu bölgesinde yetiştirilmektedir.

elma türleri

Vista Bella: Bu elma türü çok erkenci bir cinstir. Ağacı çok kuvvetlidir. Meyve sert ve bol suludur. Yassı ve orta irilikte büyüklüğü sahiptirler. Hasat dönemi haziran sonu temmuz başındadır. Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde yetişmektedir.

elma çeşitleri

Jerseymac: Bu meyvenin ağacı zayıftır. Verimi oldukça yüksektir. Meyveleri yuvarlak ve orta büyüklüktedir. Meyveler etli, bol sulu, yeme kalitesi iyi olan, aromalı ve beyaz renktedir. Kabukları incedir. Ege, Akdeniz, Marmara bölgelerinde yetişen yazlık bir türdür.

elma çeşitleri beacon

Beacon: Verimi oldukça yüksek olan ve ağacı kuvvetli bir elma cinsidir. Meyveleri orta büyüklükte ve yuvarlak şekildedir. Bu cins elmaların genel özelliği sert, tatlı, sulu ve kokulu olmalarıdır. Taşınmaya elverişli ve kalitesi çok iyidir. Her bölgede kolaylıkla yetiştirilebilmektedir. Kabukları ince ve kırmızı renktedir.