Müzik indir

arama

Ekşi Nar ve Faydaları

ekşi nar
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • paylaş
  • Beğen
    Loading...

Ekşi nar faydaları ile bilinen bir nar çeşididir. Her bir tanesi şifa kaynağı olan bu meyve birçok hastalığın önlenmesinde yardımcı etkiye sahiptir. C vitamini acısından depo konumundadır. Ayrıca demir ve potasyum açısından da zengindir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük katkı sağlayan nar, kışın daha çok görülmekte olan gribal enfeksiyonlara karşı vücut direncinin artmasını sağlar. Bağışıklık sisteminin yanında kalp rahatsızlıkları, şeker hastalığından korunmada ve kanser hücrelerinin yayılmasının önlenmesi açısından yardımcı olmaktadır. Vitamin olarak ise B1, B2 ve C vitaminleri açısından tam bir depoyken potasyum minerali açısından da çok zengindir.
Kabuğu, taneleri ve çekirdekleri ayrı ayrı birçok faydası bulunmaktadır.

Narın kabuk kısmı cildin nemlendirilmesine destek verir ve enfeksiyonlara karşı destek sağlar. Enfeksiyona karşı etkili bir çözüm olmasından dolayı ciltte meydana gelen yara ve sivilce gibi cilt sorunlarının giderilmesinde destek verir.

Kalp ve damar rahatsızlıklarına karşı faydaları açısından narın içeriğinde bulunan antosiyanin ve polifenol denilen maddeler antioksidan özelliğe sahiptir. Antioksidan bilindiği üzere damar daralmasını önlenmesinde ve hücrelere zarar vermekte olan zararlı radikallerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

ekşi nar

Antioksidanın kalp sağlığının yanında bağışıklık sistemine de olumlu etkisi bulunmaktadır. Gribal enfeksiyonlara sebep olan mikrop ve bakterilere karşı korunmada büyük destek sağlamaktadır. Düzenli olarak tüketilen nar gribal enfeksiyonlara karşı korumada tedbir olarak büyük etkisi vardır.

Kanser bozulan hücre yapısından kaynaklanmaktadır. Narın içinde hücre yapısını onaran yararlı maddeler bulunmaktadır. Özellikle nar prostat kanserinin engellemesinde büyük fayda sağlamaktadır. Yapılan araştırmalarda prostat kanserine sebep olan hücrelerin gelişim ve yayılımını yavaşlattığı belirlenmiştir. Düzenli olarak tüketilen nar suyu prostat kanserine yakalanma riskinin azaltılmasında faydalı olacağı gibi hastalıkla mücadele açısından da destek sağlayacaktır.

Narın tanelerinin arasında bulunan beyaz lifler mideye iyi gelmektedir ve mideyi güçlendirmektedir. Bunun yanında nar kabuklarının kaynatılması sonrası oluşan suyun içilmesi ishale karşı etkilidir. Hazırlanan su bu şekilde içilemiyorsa içine biraz bal eklenip tatlandırılarak içilebilir. Bu karışım hızlı şekilde ishalin kesilmesini sağlar.

Mide içinde birçok faydası bulunan narın midenin kuvvetlenmesine faydası bulunmaktadır. Ekşi nar pekmezi ve bal karıştırılarak aç karnına tüketildiğinde mide iltihabının giderilmesini destekler. Yemekten sonra yenilen nar ise yemeklerin hazmını kolaylaşmasını sağlamaktadır. Nar Çeşitleri